SANATTAN

CITÉ INTERNATIONALE DES ARTS Türkiye Atölyesi’nin 2019 Konuk Sanatçıları Belirlendi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) Türkiye’den sanatçılara Paris’in en köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts’da üç ay boyunca yaşama ve çalışma imkânı sunduğu Türkiye Atölyesi’nin bu yılki misafir sanatçıları Nihan Somay, Alev Ersan, Canan Yücel Pekiçten ve Rehan Miskçi olarak belirlendi.

İKSV tarafından 2009’da Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programında 20 yıllığına kiralanan Türkiye Atölyesi, farklı disiplinlerde çalışan sanatçılara üçer aylık dönemlerde Paris’te yaşama ve çalışma imkânı sunmaya devam ediyor.

Görsel sanatlar alanında, deneysel film, tasarım, performatif sanatlar gibi farklı disiplinlerde çalışan herkese açık olan başvurular arasından 2019 yılı Ocak-Mart dönemi için Nihan Solmaz, Nisan-Haziran dönemi için Alev Ersan, Temmuz-Eylül dönemi için Canan Yücel Pekiçten ve Ekim-Aralık dönemi için Rehan Miskçi seçildi.

İKSV tarafından yürütülen ve 2029 yılına dek kesintisiz devam edecek misafir sanatçı programına katılacak sanatçılar Aslı Çavuşoğlu, Bige Örer, Çelenk Bafra, Deniz Ova, Özer Dicle, Rüçhan Şahinoğlu ve Zeynep Öz’den oluşan yedi kişilik Seçici Kurul tarafından belirlendi.

Başladığı 2009 yılından bu yana Türkiye’den 35 sanatçıyı misafir eden Cité Internationale des Arts, aynı anda ev sahipliği yaptığı 350 sanatçıya, tahsis ettiği kişisel atölyelerde iki aydan iki yıla kadar süreyle konaklama imkânı sağlıyor. Bünyesindeki sergi salonları, prova odaları, konser ve gösteri alanlarının yanı sıra, çeşitli atölyelerle sanatçılara kendilerini geliştirme ve aktif üretim yapma fırsatı sunuyor. Farklı coğrafya ve disiplinlerden sanatçıları ağırlayan kurumda Almanya’nın 20, İsviçre’nin 19, Çin’in 16, Japonya’nın 13, İran’ın 4 atölyesi bulunuyor.

Cité des Arts Türkiye Atölyesi’nin 2019 Dönemi Konukları Hakkında

Atölyenin Ocak-Mart 2019 döneminin konuğu Nihan Somay (1988, İstanbul) çoğunlukla ortaklaşa çalışmaların sonucu ortaya çıkan geçici kurgular içine yerleşmiş metin, çeviri, oyun, basılı malzeme ile çalışıyor. Sanatta araştırmanın değişken veçhelerini konuşma, yolculuk, yayıncılık gibi anlarda arıyor. KABA HAT sanatçı kolektifi ve BAÇOY KOOP (Basma, Çoğaltma, Yayma Kooperatifi) üyesi Nihan Somay, lisans derecesini Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nden aldı ve yüksek lisansını İsviçre’deki Ecole Cantonale d’Art du Valais’nin Master of Arts in Public Spheres programında tamamladı.

Nisan-Haziran 2019 döneminin konuğu olarak seçilen Alev Ersan, çalışmalarını şiir, edebiyat çevirisi, yerleştirme, performans-yerleştirme alanlarında İstanbul ve Vancouver’da gerçekleştirdi. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde tamamlayarak aralarında Miranda Pearson, Betsy Warland ve Wayde Compton’ın da bulunduğu yazarlardan Simon Fraser Üniversitesi’nin The Writer’s Studio programında lisansüstü eğitimi aldı ve daha sonra New York’ta Bard College’de MFA çalışmalarını tamamladı. 2017’de yapılan 13.Sharjah Bienali’nin İstanbul ayağında Üç Ayinli Bir Oda adlı yerleştirmesi ile yer aldı. 2018’de Mere Phantoms’ın gölge oyunu projelerinde performans yaptı, çizim ve animasyon işleri sanatçı Tejal Shah’ın video çalışmaları için Shah tarafından dOCUMENTA(13) sergisine dahil edildi.  Şiirleri ve çevirileri CanLit, TPT ve Witte de With -Morality In Fragments dahil olmak üzere çeşitli yayınlarda yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde deneysel edebiyat ve güncel sanat içerikli dersler verdi.

Temmuz-Eylül 2019 dönemi konuğu dans sanatçısı, koreograf ve öğretim görevlisi Canan Yücel Pekiçten, Yıldız Teknik Üniversitesi Dans Anasanat Dalı’ndaki dans lisans eğitimi ile Folkwang Universität Der Künste, Essen’de bir dönem aldığı dans eğitiminin ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Dans Bölümü’nden yüksek lisans ve sanatta yeterlik dereceleri aldı. Sınıfsal ve kültürel farklılıklara dair gözlemleri/deneyimleri ile kişisel ve toplumsal bellekten etkilenerek üretimde bulunan sanatçının son dönem çalışmaları kadın bedeninin çağdaş sanattaki temsiliyet biçimleri üzerine yoğunlaşıyor. My Motto isimli eseri Utrecht Spring Dance Festivali’nde, It’s OK! isimli eseri 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde ilk gösterimini yaptıktan sonra, Polonya ve Litvanya’da gösterildi. Kendisinin icra ettiği koreografisi, Der Zwerg en iyi koreografi ve dans seçilerek Polonya, 8. Gdansk Solo Dans Festivali’nde birincilik ödülü aldı. All About the Heart, isimli eseri İsveç’in Gothenburg şehrinde ilk gösterimini yaptıktan sonra 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde ve bir bölümü New York’daki Judson Church’de gösterildi. Çalışmaları şimdiye kadar, Jardin d’Europe, Europe In Motion, Workshop Foundation (Macaristan), The Swedish Arts Grants Committee (İsveç) ve Kone Fonu-Saari Residence (Finlandiya) ve Cec ArtsLink-Movement Research (US) tarafından desteklendi. Sanatçı kendi projelerinin yanında yerli ve yabancı koreografların eserlerinde dans etmekte, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde dersler vermektedir.

Atölyenin Ekim-Aralık 2019 dönemi ve yılın son konuğu Rehan Miskci, (1986, İstanbul) İstanbul Teknik Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını fotoğraf ve video üzerine School of Visual Arts, New York’ta tamamladı. Sanatçı, azınlık kimliği, aidiyet kaybı ve bellek kavramlarını fotoğraf ve mekân bağlamında irdeleyen işler üretmektedir. Maryam Şahinyan’ın stüdyo fotoğrafı arşivi üzerinden geliştirdiği serisi Terk, 2015’te Baxter Street Camera Club of New York tarafindan birinciliğe layık görüldü. Ermeni kimliği ve stüdyo fotoğrafı pratiği ilişkisi üzerine Beyrut’ta geliştirmeye başladığı Foto Yeraz ile ilgili çalışmalarına İstanbul ve New York’ta devam etmektedir. İşleri, İstanbul’da Kasa Galeri, Alan İstanbul, New York’ta Fridman Gallery, Transmitter Gallery ve Münih’te Galerie f5.6’da sergilendi. Void isimli sanatçı kitabı ise MoMA PS1 (New York) ve The Geffen Contemporary at MOCA’da (Los Angeles) kitap fuarlarında yer aldı.

Başa dön tuşu