SANATTAN

Cosmos’a Yolculuğa Hazır mısınız?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

‘Yeni Arketipler’ Micro’dan Macro Cosmos’a adlı sergi Pera Sanat Galerisi’nde açıldı.

Oğuz Kemal Özkan / KitaptanSanattan.com

Mustafa Altıntaş, Ferit Özşen, Tülin Onat ve Nilüfer Moayeri’nin plastik sanatın farklı dallarındaki yorumlarıyla işlediği eserlerle katıldıkları ‘Yeni Arketipler’ Micro’dan Macro Cosmos’a adlı bu sergide izleyici yeni bir düşünsel boyuta taşınıyor.

Çağımızın tüm sanatlarına düşünsel altyapı ve özellikle resim sanatında çok eskilerde betimlenmiş arketiplerden günümüze kadar konu olan ‘Cosmos’ kavramı, günümüzde Micro/Macro Cosmos olarak sanatın önemli bir süjesi olmuştur. Bu sergide bu süjelerle izleyiciyi adeta Cosmos’a yolculuğa çıkarıyor.

IMG_1126
Tülin Onat

Sergiye Asteroit ve Post-it adlı tuval üzerine akrilik eserleriyle katılan Sanatçı Tülin Onat, estetiksel boyutu da dikkate alarak ürettiği eserlerinin insanlığın geçirdiği bu karanlık dönemi geride bırakıp hep birlikte kurtulmanın bir işareti olduğunu söyledi. Işığa, umuda yürüyüşün Cosmos’a yolculukla başlayacağını belirten Sanatçı, çizdiği bu büyük kürelerin bu karanlık dönemden hep birlikte kurtulmanın bir sembolü olduğunu açıkladı. Bu kategoride ve Cosmos kavramı çerçevesinde yarattığı 7-8 eserini de hala öğrencisi olduğunu belirttiği Jacobo Tintoretto’ya bir saygı göstergesi olarak ithaf ettiğini de söylemeyi ihmal etmedi.

‘Yeni Arketipler’ Micro’dan Macro Cosmos’a adlı sergi 13 – 30 Kasım 2015 tarihleri arasında Pera Sanat Galerisi / İstanbul’da ziyaret edilebilir..

Pera Sanat Galerisi / İstanbul
Sıraselviler Caddesi No: 26 34433 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: +90 212 245 30 08

Tülin Onat Kimdir?

1971 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nü bitirdi. 1967’den itibaren yurt dışında ve müzelerde inceleme ve çalışmalar yaptı. Bunlardan en önemlileri 1970’de Paris Louvre Müzesinde Ingres’den yaptığı “The Turkish Bath” ve 1971’de Andrea Mantegna’dan yaptığı “Carvary” kopyalarıdır. 1973’de Avusturya Hükümet bursuyla Salzburg yaz akademisine gitti. 1987’de Hasan Yelmen’le birlikte Derimod Kültür Merkezi’ni kurdu ve birçok serginin tasarımını üstlendi.  Plastik sanatlar adına o günlerde Türkiye için çok önemli çalışmalar yapıldı. İlk kez sanatçıların sergileriyle birlikte kitap ve kataloglarını hazırladı. Retrospektif  sergiler düzenledi.
Onat öğretim görevlisi olduğu Marmara Üniversitesi’nden, 1983 yılında “Sanatta Yeterlik” aldı. 1990’da doçent, 2000’de profesör oldu. Halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
1970’lerde figüratif çalışmalar üretmiştir. O yıllarda ülkenin yaşadığı sosyal olaylar resimlerinde anlatımın da ağırlık kazanmasına neden olmuştur. 1980’lerin başlarında “Kadın” konusunun işlendiği yapıtları daha sonraki biçimsel çalışmalarının habercisi niteliğindedir. İlk kez kullanılan şekilli tuvaller, soyutlanmış biçimlerin tekrarı ve tekrardan doğan ritim. Bu yıllarda resimlerindeki değişim hızla artarken mekan sorunu da azalma, yalınlaştırma ve nostaljiden sıyrılma eylemlerini birlikte getirmiştir. Bu tarihlerde yaptığı mekanda köşeyi kaplayan “Galaksi” adlı yapıtı (1988, Derimod Kültür Merkezi) ilk kez tuvalin yerde de duvarla birlikte düzenlenebileceğini gösterdi ve çok ilgi çekti. Daha sonra yerde ve duvarda sergilediği kalın tuvalleri (Nesne Tuvaller, Büyük Sergi, İRHM ve ARHM 1990) ile resmin mekanla birlikte düşünülebileceğini gündeme getirdi. Tülin Onat’ın  duvar yalnızca taşıyıcı eleman değil resmin bir parçasıdır söylemi tüm sergilerinde kendini açıkça dile getirir.
Yurt içinde ve yurt dışında, pek çok grup ve karma sergiye katılmıştır. Resimleri özel koleksiyonlarda ve müzelerde yer almaktadır.
Resimlerinde önem verdiği derinlik, rengin etkisi ile yaratılan, 3. boyut, dokunma arzusu uyandıran, kabarık doku son resimlerinde iyice abartılmıştır. Tuvallerindeki soyut boyut, keserek delerek çıkartarak somuta geçmiş ve gerçek 3. boyut yaratılmıştır. Böylece kesik tuvaller ortaya çıkmıştır.
Tülin Onat 200’ün üzerinde karma ve grup sergisine katılmıştır.

Mustafa Altıntaş Kimdir?

Mustafa Altıntaş 15 Haziran 1946`da Akşehir`de doğdu. İlk sanat eğitimini Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü`nde yaptı. 1970 yılında kazandığı bir Fransız bursuyla Paris`e gitmeden bir çok sergi gerçekleştirdi. Paris`e varışında uluslararası sanatçılar sitesinde “CITE INTERNATIONALE DES ARTS`da bir atölyeye yerleşti ve Paris Güzel Sanatlar Yüksek Okulu`na “E.N.S.B.A” kayıt olarak, özellikle Gustave Singier ve Jean Bertholle atölyelerinde resim ve anıtsal resim çalışmaları yaptı. 1973 yılında Yüksek Plastik Sanatlar diplomasıyla mezun oldu.
1974-76 yılları arasında ise TRT Ankara T.V. de kameraman olarak çalıştı. 1976-80 arasında Sorbonne Üniversitesi Sinema Fakültesi`nde master çalışması yaptı. Ünlü sinema tarihçisi Jean Mitry, Eric Rohmer, Jean Rouch ve Michel Ciment gibi ünlü sinemacıların öğrencisi oldu. Birçok belgesel ve deneyimsel film gerçekleştirdi. Bu filmlerin bazıları uluslararsı festivallere katıldı. Çok disiplinli çalışmalarını uluslararası bienallerde, festivallerde, 1970-95 yıllarında Fransa ve Avrupa`nın çeşitli ülkelerinde bir çok kişisel ve karma sergide sergiledi. 1985-90 yıllarında Paris`de özel bir Güzel Sanatlar Okulu`nda resim dersleri de verdi. Şu sıralar ( PIETRASANTA) İTALYA da “Uluslararası heykel parkı projesi için 8 mt. boyutlarında anıtsal bir heykel projesi üzerinde çalışmaktadır.
Sanatçının Fransa, A.B.D., İsviçre ve Finlandiya ve Türkiye`de özel ve resmi koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır. İstanbul, Bodrum, Paris arasında yaşayıp çalışmaktadır.

Nilüfer Moayeri Kimdir?

Doğum yeri Tahran olan, Nilüfer Moayeri, “Sanat” ile ilk tanışması ilköğretim yıllarında Fransa’da özel sanat tarihi ve resim eğitimi aldığı yıllarda başlamıştır.

Londra ve İstanbul’da eğitimini devam ettiren Moayeri, Robert College’den mezun olduktan sonra, Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden sonra Lisansını MSÜ Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Kumaş Desenleri Anasanat Dalı’nda devam ettirmiştir.

Master Programını İtalya Floransa’da Resim Bölümü’nde tamamlamıştır.

1997 yılından bu yana, Pera Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Başkanlığı ve Pera Art Gallery Sanat Yöneticiliği görevlerini yürüten Moayeri, ayrıca yurtiçi ve yurtdışında tanınmış ve tanınmamış bir çok sanatçıya sergi düzenlenmesi ve sanat ürünleri konusunda danışmanlık yaparak bu sanatçıların Türk sanatseverleriyle buluşmasını sağlamıştır.

Resim çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinden devam eden Moayeri, Türkiye’de ve yurtdışında bir çok sergi ve sanat fuarlarında eserleri ile yer almıştır. 2009 yılında açılan Kanada – Vancouver’daki Pera Art Gallery’nin de sanat danışmanlığını üstlenmiş ve her iki ülkede sergi organizasyonu, sanatçı danışmanlığı ve iyi bir modern sanat izleyicisi olarak sanat dünyasına yeni bir ufuk kazandırmıştır.

Tiyatro Pera’nın çok sayıda oyununda kostüm tasarımı da yapan Moayeri, 2009 yılında Tiyatro Dergisi ve Afife Jale Sanat Ödülleri’nde en iyi kostüm ödülüne aday olmuştur. Halen Türkiye ve Kanada’daki atölyelerinde resim çalışmalarına devam etmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında birçok karma ve kişisel sergide ve bianelde eserleri yer almaktadır.

Ferit Özşen Kimdir?

1943’de Konya’da doğdu. 1968’de Viyana Akademisi’nde Fritz Wotruba’nın yanında bir yıl eğitim gördü. 1971’de Güzel Sanatlar Akademisi-Heykel Bölümü’nü bitirdi. 1978’de Münih Akademisi’nde bronz döküm üzerine çalıştı. Japon Hükümeti’nin bursuyla söz konusu ülkede
çalışmalar yaptı. Özşen’in 3’ü Suudi Arabistan’da, biri Japonya’da ve diğerleri yurdun çeşitli şehirlerinde 37 heykel, anıt ve büstü bulunmaktadır. Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğretim
üyeliğini halen sürdüren ve kişisel sergiler gerçekleştiren sanatçı 12 ödüle sahiptir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_images_carousel images=”3520,3521,3522,3523,3524,3525,3526,3527,3528,3529,3530,3531,3532,3533,3534,3535,3536,3537″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” mode=”horizontal” speed=”5000″ slides_per_view=”1″ title=”ESERLER”][/vc_column][/vc_row]

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı