KÖŞE YAZILARINihal Güres

Leyla Gencer’in Anısına: ‘PRIMADONNA VE YALNIZLIK’ – Nihal Güres yazdı…

Küratörlüğünü Prof.  Yekta Kara‘nın yaptığı ‘Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık’ sergisi Borusan‘da açıldı. İKSV Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Yekta Kara‘nın açılış konuşmaları ile açılan sergide, evrensel boyutta kariyer yapmış, 50 yıl baş tacı edilmiş Leyla Gencer hasretle anıldı.

Dünya operasının tartışmasız en önemli kurumu ‘La Scala’da, 50 yıl boyunca ‘Diva’ olarak adeta tapılacak derecede sevilen sanatçı, kariyerinin son 25 yılında aynı zamanda şan öğrencilerini de yetiştirmek üzere emek sarfetmiş ve bunun için yarışmalar düzenlenmişti. Bu yarışmalarda Türkiye ve Dünya’ dan pek çok sayıda yeni yetenek sanat ve opera dünyasına kazandırılmıştı.

İKSV’nin düzenlediği ‘Leyla Gencer, Primadonna ve Yalnızlık’ sergisi vefatının 10. yılında büyük soprano Leyla Gencer’in yaşamına samimi bir bakış sunuyor. Sanatçının incelikli, duygu dolu kişiliğine saygı duruşunda bulunuyor. Prof. Yekta Kara’nın, Leyla Gencer’in kişisel eşyalarından hazırladığı özel bir seçkiyi, yaşamının farklı kesitlerinden kayıtlarla bir araya getirdiği sergi, Borusan Müzik Evi’nde Pazar hariç her gün 10.00 -18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilir.

Leyla Gencer’in yani ‘Turco Diva’nın yaşamından özel bölümlere tanık olmak üzere, ses kayıtları ile birlikte bu sergide zevkle izlenebilir. Bilindiği gibi Diva, vefatının ardından, vasiyeti üzerine, İtalya’da yakılarak Türkiye’ye getirilmişti. Dolmabahçe rıhtımında toplanan binlerce sevenleri onun aryaları eşliğinde, Savarona yatından, küllerinin denize, boğaza kavuşmasını, bir Opera sahnesi koreografisi ile seyretmişti.

Bilindiği gibi, yakılmak en hızlı ‘yıldız tozuna’ dönüşme şekli. Bu şekilde karbona dönüşen beden, en hızlı şekilde başka yıldızlarda yaşamaya devam ediyor.

Leyla Gencer, araştırmacı kişiliği ile arşivlerde, kütüphanelerin tozlu raflarında sıkışıp kalmış bir çok operayı bulup yeniden yorumlayarak, sanatın sonsuzluğu içinde kendi ruhunu ve bedenini yeniden yaratarak, açtığı yolda pek çok genç sanatçıya ışık oldu. Ve şimdi sanatın uzun ve ölümsüz cümlesi içinde, bu anlamlı sergide sevenleri ile yeniden buluşuyor.
Afiş için seçilen fotoğrafı da, sonsuz güzelliğini ve yüksek sanat anlayışı ve görüşünü, açıklıkla vurguluyor.

Nihal Güres

Başa dön tuşu