SANATTANTİYATRO

“Dönme Dolap” Seyirci ile Buluştu.

Tiyatrotek’in yapımcılığını üstlendiği, Ümit Ünker’in yazdığı, Haluk Yüce’nin yönettiği “Dönme Dolap” oyunun galası Profilo Kültür Merkezi’nde yapıldı.

2 perdelik güldürü olan “Dönme Dolap” oyunu, insanın kendi hayatında deneyimlediği aile içi kıskançlık ve birçok insanlık halini güldürü tarzı bir hikâye ile ele alıyor. İnsan bazen kendi davranışlarının farkına varamaz ve çevreye etkilerini göremeyebilir. Bunun için insan ayna tutmak gerekebilir.  “Dönme Dolap” tiyatro sanatı ile hayata dair hikâyeler üzerinden insana birçok şeyi anlatıyor ve anımsatıyor.

Galada, oyuncuları sanatçı dostları Demir Görgün, Ferdi Akarnur, Pekcan Türkeş, Tevfik Yapıcı yalnız bırakmadı. “Dönme Dolap” oyunu ilk oyununda izleyiciler tarafından beğenilerek izlendi.

Oyun Hakkında

Dönme Dolap bizden bir şeyleri anlatan ve bunu kaba güldürü unsurları kullanarak seyircilerle buluşturan 2 perdelik bir Türk vodvil komedisidir. Nermin… Nermin MÜSVETTE… Yusuf ile evlenerek bu soyadını almıştır. Bundan dolayı çok pişmanlıklar yaşamıştır ama elden bir şey gelmez. Üniversite İşletme mezunu kültürlü biridir Nermin Hanım. Yusuf’un kıskançlığı yüzünden bugüne kadar çalışamamış, bir şekilde evde geçirmiştir. Artık, canına tak etmiştir. Fatma Güllühoroz, Nermin hanımların alt komşusudur. Necati Güllühoroz’la evlidir. Fatma Hanım çok konuşkan, hatta susmayan bir yapıya sahiptir. Bunun Allah vergisi olduğunu düşünür ve hakkında söylenenlere kulak asmaz. Asal önceliği komşu ziyaretleridir. Bu nedenle hemen hemen her gün üst komşuları Nermin Hanımlara oturmaya gider, tabii yanından bir saniye bile ayırmadığı pek pısırık eşi Necati Beyefendi ile… Günlerden bir gün Nermin’in üniversiteden arkadaşı Can Ceylan çıka gelir. Aşırı kıskanç bir eşe sahip olan Nermin kendini açıklayamadığı bir dizi olayın içinde bulur. Yılın en komik oyunu olan Dönme Dolap birçok otorite tarafından keyifle izlenmiş ve olumlu yorumlar alarak Türk tiyatrosunda yerini almıştır.

Oyun Kadrosu

Yazar: Ümit Ünker, Yönetmen: Haluk Yüce, Oyuncular: Ece Pirim, Ortans Kıvanç, Haluk Yüce, İhsan Önal, Aylin Altunkaya, Orkun Çerçi, Mert Doğan, Aslıhan Çokbaşaran, Sinan Ünal.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Başa dön tuşu