KİTAP

Dünya Çapında Yıldız “İzmirli Dario”nun Yaşam Öyküsü

Fransa‘nın başkenti Paris‘te yaşayan ve Türkiye ile Avrupa‘da yaptığı sanat organizasyonlarının yanı sıra güzellik yarışmaları ile tanınan ünlü organizatör Erkan Özerman 1950’lerde Türk ve dünya müziğinin adından en çok söz ettiren sanatçılarından İzmirli Dario Moreno‘nun hayatını yazdı. “İzmirli Dario” isimli kitabının imza günü için Bodrum‘a gelen Özerman dünyaca ünlü sanatçı ve şovmen olan Dario Moreno‘nun hayatındaki bilinmeyenleri anlattı ve onlarca fotoğrafı  paylaştı.

MORENO TÜRKİYE AŞIĞIYDI

Hayatta kitap yazmayı düşünmediğini ancak 10 yıl menajerliğini yaptığı Moreno‘nun hakkında bilinen onlarca şeyin gerçeği yansıtmaması nedeniyle kitabı yazmaya karar verdiğini belirten Özerman, “Aydın’da doğan, İzmir’de büyüyen Moreno tam bir Türk’tü, Türkiye aşığıydı. Ancak başta Fransızlar olmak üzere dünya sanat medyası O’nu Meksikalı olarak tanıtıp satmaya başladılar. Hatta ülkemizde bile yaptığım araştırmada Moreno hakkında bilinen birçok konunun yanlış olduğunu öğrendim. Bu nedenle gerçeklerin bilinmesi için yaklaşık iki yıl süren bir hazırlık sonucu kitabı yazmaya karar verdim” diye konuştu.

TÜRK OLDUĞU BİLİNMİYOR

Özerman, “Moreno’nun milyonlarca plağını satın alan hayranlarınca O’nun gerçek hayatı ve Türk olduğu bilinmiyor. Oysa İzmirli Dario, hiçbir zaman başka bir ülkenin vatandaşlık önerisini kabul etmediği gibi yaşamı boyunca Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu gururla taşımıştır” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı