HEYKELSANATTAN

Elgiz Müzesi 13. Teras Sergisi İçin Açık Çağrı

Elgiz Müzesi, gelecek zamana dair öngörülerini izleyiciyle paylaşmak ve bugünden yarına bakmak üzere sanatçıları Teras’a davet ediyor.

Teras Sergileri, bu yıl 20. kuruluş yılını kutlayan Elgiz Müzesi tarafından, genç heykel sanatçılarını desteklemek ve heykel sanatına yeni bir sergileme alanı kazandırmak amacıyla, 2012 yılında başlatıldı. Uluslararası katılıma açık olarak başlatılan sergi, sonraki yıllarda yaş ve disiplin sınırı olmaksızın, sanatçılara açık çağrı ile ulaşarak müzenin 1500 metrekarelik açık hava sergi alanında, tüm ifade yöntemlerini içine alan 12 sergi ile günümüze kadar kesintisiz süregeldi.

Alberto Giacometti’nin eseri 715 milyona satışa çıktı

Elgiz Müzesi Teras Sergileri Sürüyor

Elgiz Müzesi, 2020 yılının sanat etkinliklerini kesintiye uğratan zor koşullarında, pandemi şartlarına rağmen, sanatçıların da yoğun katkısıyla Teras Sergileri’ni sürdürdü. Müze, sanatçıların tüm koşullara direnme kararlılığı ve geleceğe umutla bakabilme yeteneğinin bilinciyle, 2021 yazında Teras’ı sanatla ve izleyicisiyle buluşturmak üzere yeniden çağrıda bulundu.

2021 yazında açılacak olan sergi için Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz’den oluşan Danışma Kurulu, 30 Mart 2021 tarihine kadar başvuru yapan sanatçıların dosyaları üzerinden bir değerlendirme yaparak sergiyi oluşturacak.

“Gelecek Zaman” başlığı altında açılacak olan sergide, dünü değil yarını düşünmek üzere yüzümüzü ufka dönüyor ve uzaklara bakmak istiyoruz.

Gelecek zaman fiilin eylem halidir, söylenenin ötesine geçer ve gerçekleşmesi istenen için mücadele edilen bir yolculuğa dönüşür. Gelecek tasavvuru, geçmiş ve şimdinin biriktirdiklerini ileriye taşımanın, deneyim ve belleği kullanarak yeniyi inşa etmenin, görme biçimlerini ve bakış açısını sınırın ötesine aktarmanın bir aracıdır. Dili, malzemeyi, zamanı, mekânı ve alışılageleni dönüştürme, değiştirme arzusudur. Gelecek zaman teslim olunan değil hayal kurduran, tasarlanandır; umuda doğru yol alabilmek, yaşama dört elle sarılmaktır.

Açık Çağrı Metni ve Başvuru Koşulları
Başvuru Formu
Biyografi Formu

Elgiz Müzesi

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı