SANATTAN

Eller Sanat Galerisi’ne Taşlı Saldırı!

Beyoğlu’nun en eski takı ustalarından Nurhan Acun’un sahibi olduğu Eller Sanat Galerisi, mülk sahibi İtalyan Santa Maria Draperis Kilisesi tarafından yaklaşık 40 yıldır sanat ürettiği yerinden daha yüksek kira kazanma isteği nedeniyle çıkarılmak isteniyor. Mahkemeye intikal eden dava ile 80 yaşını aşmasına rağmen mücadelesine devam eden Nurhan Usta’nın galerisi geçtiğimiz gece sabaha karşı taşlı saldırıya uğradı.

Geçtiğimiz gece sabaha karşı gerçekleşen taşlı saldırıda Galerinin camları kırılırken yaralanan kimse olmadı. Saldırı ile ilgili görüştüğümüz Nurhan Usta, olayın sabaha karşı gerçekleştiğini, bir hırsızlık ya da serseri işi olmadığını, bu taşlı saldırının yıllardır verdiği mücadeleye karşı yıldırma ve korkutma amaçlı yapılmış olabileceğini belirtti. Nurhan Acun Usta sözlerine şu şekilde devam etti: ‘Bu galeri yaklaşık 40 yıldır ayakta durmaya başardı. Burada 40 yıllık emek var. Bu galeriden bu yaştan sonra özellikle bir inanç kurumu tarafından çıkarılmak istenmem hem emeğe saygısızlık hem bir inanç kurumuna yakışmıyor. Ben burada işlerimi üretmeye, sanatımı yapmaya devam edeceğim. Buradan çıkartmaya çalışanlar beni aynı zamanda öldürmeye çalıştıklarını bilsinler.’

Geçtiğimiz yıllarda da KitaptanSanattan.com olarak gündeme getirdiğimiz bu mücadele, kilisenin yaklaşımına karşı ‘İbadethane mi ticarethane mi’ yorumlarına neden olmuş, Nurhan Usta’ya destek amaçlı bir çok toplantı ve eylem yapılmıştı.

Fotoğraf: Mustafa Atak

Eller Sanat Galerisi ile ilgili diğer haberlerimiz ve detaylar için:
https://www.kitaptansanattan.com/sanattan/sanat-galerisine-papaz-oyunu/
https://www.kitaptansanattan.com/oguz-kemal-ozkan/ibadethane-mi-ticarethane-mi/

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı