SANATTAN

Ersin Alok Fotoğraflarıyla Geçmişe Yolculuk

240 eser ve üç bölümden oluşacak sergide, ilk kez gün yüzüne çıkacak portreler sergilenecek.

Uluslararası sanat camiasında yaşayan en itibarlı fotoğraf üstatlarından biri kabul edilen Ersin Alok, 55’inci sanat yılında ilk retrospektif sergisini 18 Şubat’ta sanat severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. İstanbul Fotoğraf Müzesi’nde gerçekleştirilecek serginin en çok ilgi çekecek bölümlerden birini, kuşkusuz Cemal Reşit Rey’den Bedri Rahmi’ye, Münir Özkul’dan Ayla Algan ve Halikarnas Balıkçısı’na kadar çok özel isimlerin, şimdiye kadar gün yüzüne çıkmamış siyah-beyaz portreler oluşturacak.

MÜNİR ÖZKUL-2a“Fotoğraf” denince dünyada ve Türkiye’de bir çok ilkin temsilcisi olarak anılan Ersin Alok, ilk retrospektif sergisi ile İstanbul Fotoğraf Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. 18 Şubat 2016 Perşembe günü açılışı yapılacak olan sergi; genel fotoğraflar, dağlar ve portreler olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşuyor. Şimdiye kadar gün yüzüne çıkmamış çok özel portre çalışmalarından söz eden Ersin Alok, “Portreler bölümünde, 1967-1985 yılları arasında çekilmiş 44 çalışmam sergilenecek. Bu bölümün en önemli özelliği; Cemal Reşit Rey’den Bedri Rahmi’ye, Münir Özkul’dan Ayla Algan’a ve Halikarnas Balıkçısı’na kadar çok özel isimlerin, şimdiye kadar gün yüzüne çıkmamış siyah-beyaz portrelerinden oluşması” dedi.

Yarım asırlık tecrübesini kitaplaştırdı!

Ersin Alok, “Fotoğrafla geçen 55 yıl… Dile kolay. Ben var olan Bir Fotoğraf Ustasıtecrübelerimi kendime saklamak yerine aktarmayı ve paylaşmayı ilke edinmiş bir sanatçıyım. Mesleğim gereği, dünyanın birçok yerinde, fotoğraflarımla hem başarımı kanıtladım hem de ülkemi temsil etme gururunu yaşadım. Bu deneyimi aktarmanın en iyi yolunun da kitap olduğunu düşünüp kolları sıvadım. ‘Bir Fotoğraf Ustası: Ersin Alok” isimli kitabımda, fotoğraf tekniklerine dair detaylı bilgiler paylaştım. Sergide yer alan veya almayan bir çok fotoğrafın, nasıl çekildiğini ve fotoğrafı farklılaştıran detayların neler olduğunu yazdım. Salt teorik bilgilerle dolu kitaplar, sıkıcı olabiliyor. Fakat bu kitap, pratik yaşamdan örneklerin yer aldığı ve meraklısına keyif verecek bir kitap. Sergi alanında kitabın satışı da yapılacak” diye konuştu.

Ersin Alok’un Renkli Dünyası-Retrospektif Dağlar ve Portreler Fotoğraf Sergileri’nin açılışı 18 Şubat’ta saat 18.30’da İstanbul Fotoğraf Müzesi‘nde yapılacak.

İstanbul Fotoğraf Müzesi
Şehsuvar Bey Mah. Kadırga Liman Cad. No 60 Kadırga-Fatih / İstanbul

ERSİN ALOK KİMDİR?

1937 yılında doğan Ersin Alok, Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü ile I.I.T.I Akademisi Ticaret ve Gazetecilik Bölümlerini bitirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü’nün kuruluşunu yaptı. Sanat uğraşına resimle başlayan Alok, 1967 yılında profesyonel olarak fotoğrafa başladı. Alok, Endüstri Fotoğrafçılığı konusunda önemli çalışmalar yaptı. Arkeolojik ve Mimari Fotoğraf çekimi konusunda gerçekleştirdiği buluşlarıyla da ünlüdür. Türkiye’de, ilk olarak 360 derecelik görüşle, eskiz olarak fotoğraf çekimini gerçekleştirdi (1986) Dünyanın çeşitli yerlerinde derin su dalışları yaparak fotoğraflar çekti. İlk Kızıldeniz dalışını gerçekleştiren Türk fotoğraf sanatçısıdır. V. Paris Bienali’nde “Absurd” anlatımı içinde Birincilik Ödülü aldı. Ardından Roma, Brüksel, Sofya, Varşova ve ABD Barkley birincilikleri geldi. 1989’da Dünya Fotoğrafçıları Birliği, Helsinki’de Alok’a Asya’yı temsil etme hakkını verdi ve Alok üç arkadaşıyla birlikte DOĞA temalı Panoromik Üçgen Sergisini açtı. Ses kayıtları konusunda yaptığı çalışmalarla Ses Arşivi oluşturdu. Ayrıca beş milyona yakın diadan oluşan arşiviyle Türkiye’nin ilk DIABANK’ını kurdu (1967). Alok’un bugüne dek 24 kitabı yayınlandı. Alok, dökümanter film konusunda da çalışmalar yapmaktadır. Kendisinin keşfi olan Doğu Anadolu Kaya Üstü resimleri yaklaşık olarak 10.000’in üstündedir. Bugüne kadar Yeni Zelanda ve Güney Kutbu dışında her yerde Prehistorik ve Antropolojik araştırmalar yaptı. Himayalalar’da ve Hindu & Budist mabetlerde “Yaşamın Paylaşılması ve Seksüel Davranışlar” konusunda da araştırmaları oldu. Sanata etki eden olay ve olguları derinlemesine inceleyen Alok, dünya çapında onlarca konferans düzenledi. Kadrajına yansıyan her ayrıntıya sanatsal bir boyut kazandıran Alok’un arşivinde 11 milyonu aşkın görsel ve dia çalışması bulunuyor.

HAKKARİ CİLO DAĞLARI-2

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı