SANATTAN

‘Ertuğrul Fırkateyni’ Önce Japonya’da!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

‘Ertuğrul Fırkateyni’ Türkiye’de 25 Aralık’ta gösterime giriyor!

Türk-Japon ortak yapımı olan film ”Ertuğrul 1890” Türkiye ve Japonya arasındaki tarihi ilişkiyi ve dostluğu anlatıyor. Filmde Osmanlı ve Japon İmparatorluğu ilişkilerinde bir dönüm noktası olan ”Ertuğrul Fırkateyn’ini” konu alıyor. Film 1890 Kushimoto ve 1985’te Tahran’da yaşanmış olan iki ayrı dayanışma hikayesini ele alıyor.

Hikayelerden biri 1890 yılında Japon sahillerinde batan ”Ertuğrul Fırkateyn’ini” anlatıyor. Wakayama sahilinde dönüş sırasında tayfuna yakalanan fırkateyn batıyor ve bu kaza 533 denizcinin kaybına neden oluyor. Diğer bir hikaye ise, Dönemin Başbakanı Turgut Özal liderliğinde 1985 İran-Irak Savaşı esnasında 215 Japon vatandaşın kurtarılmasını konu alıyor. Japon yönetmen Mitsutoshi Tanaka: ”10 yıldır bu filmi ortaya çıkarma hayalim vardı ve o zamandan beri araştırmalar yapıyordum.” dedi. Senaryo Prof. Dr. İskender Pala’nın danışmanlığında Eriko Komatsu tarafından yazıldı.

Yapımcılığının Japonya’da TOEI şirketi, Türkiye’de ise Böcek Yapım ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyle gerçekleştirildiği filmde, Türk oyunculardan; Kenan Ece, Alican Yücesoy, Uğur Polat, Mehmet Özgür, Tamer Levent, Melis Babadağ, Murat Serezli, Deniz Oral, Hakkı Haluk Cömert, Cem Cücenoğlu, Erkan Pekbay, Mert Aygün, Alper Düzen; Japon oyunculardan ise Seiyo Uchino, Shioli Kutsuna, Naoto Takenaka, Yui Natsukawa, Toshiyuki Nagashima, Takashi Sasano, Yukiyoshi Ozawa rol aldı.

Filmin diğer bir özelliği ise Japonya ve Türkiye’nin ortak ürettiği bir film olmasıdır. Ayrıca bu yıl Türkiye ve Japonya dostluklarının 125.yılını kutlayacaklardır.

Film Japonya’da 5 Aralık’ta, Türkiye’de ise 25 Aralık’ta gösterime girecek.
(www.zirvehaberajansi.com)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_video title=”Ertuğrul 1890 – Fragman” link=”https://youtu.be/hUpwjZsfHrM”][/vc_column][/vc_row]

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı