SANATTAN

Fazıl Say: Konserlerimi İptal Etmem!

Dünyaca ünlü müzisyen Fazıl Say, Cumhuriyet’teki köşesinde “konserlerini iptal et” diyenlere yanıt verdi. “Müzik susmasın” başlığını taşıyan yazısında Say, konserlerini iptal etmeyeceğini duyurdu ve “Bu ne saçma anlayıştır, durduk yerde sanatçılara ‘sanatını yapma, şehitler var’ deniliyor. Bu ne bilinçsizliktir” dedi.

Yazısına “Ben ticari eğlence müzikleri yapan birisi değilim. Müzik aynı zamanda anmaktır da… Düşünmektir. Kimi gün gelir “şehitler” için “Kara Toprak” da çalınır…
“Memleketim” şarkımı da adayabilirim gencecik insanların ölümüne. Bazı gün olur, insanların savaşmaması için “İnsan İnsan” şarkımı da mesaj olarak yollayabiliriz bir konserde.
Aradığımız şey “barış” ise, zaten bunu haykırmanın en güzel, en evrensel yolu müzik dilidir” diye başlayan Say, “konserlerini ertele” diyenlere şöyle yanıt verdi:

Şimdi “Konserlerini ertele” diyenleri yadırgıyorum.
Tüm müzisyenlere bu deniliyor bugünlerde. Onlar da erteliyorlar, iptal ediyorlar konserlerini.
Yani bunu diyenlere bir çift sözüm olacak:
Onlar da her ne yapıyorsa onu ertelesin o zaman arkadaş.
İşe gitmesin.
Tatile gitmesin.
Hem işe hem tatile gitmesin!
Herkes her şeyi iptal etsin o zaman.

Bu ne saçma anlayıştır, durduk yerde sanatçılara “sanatını yapma, şehitler var” deniliyor? Bu ne bilinçsizliktir?

Say ülkenin zor günlerden geçtiğini ve bu zorluklara kimlerin sebep olduğunun bilindiğini vurguladıktan sonra, yazısını “Müzik ile haykırmaya devam derim ben. İptal etmiyorum konserlerimi” diye sonlandırdı.

(http://haber.sol.org.tr)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı