KÖŞE YAZILARIMÜZİKNasuh Bektaş

Fazıl Say’dan “Yürüyen Köşk” Konseri – Nasuh Bektaş yazdı…

Atatürk‘ün başarılı asker ve devlet adamı olmasının yanında, zekâsı, insani değerlerinin yüksekliği ve doğaya olan düşkünlüğü herkesi etkilemiştir.

Yalova‘da bir ağacın dallarının köşke zarar vermesi üzerine ağacın dallarının kesileceğini duyan Atatürk’ün, ağacı kurtarmak için köşkün altına ray döşenerek kaydırılmasını sağlaması Fazıl Say‘ı da derinden etkilemiştir.

Fazıl Say “Yürüyen Köşk” eserini neden bestelediğini anlatırken, 21. Yüzyılı yaşadığımız şu günlerde doğaya verdiğimiz zarar ile dünyanın ömrünü nasıl kısalttığımızı belirtti. Atatürk’ün bunu yıllar önce görmesi, O’nun her konuda olduğu gibi doğa konusunda da ileri görüşlülüğünü ortaya koymaktadır şeklinde dile getirdi. Biz sanatçılar olarak Atatürk’e ne yapsak azdır sözü ile salonda alkış fırtınası koptu.

Volkswagen Arena‘da öğlen ve akşam olmak üzere iki defa verilen konseri tam 10.000 kişi dinledi. Fazıl Say, konserde ilk olarak Ludwig van Beethoven‘ın Ay Işığı Sonatı, Frédéric Chopin‘den Nocturne ve Aşık Veysel anısına bestelediği Kara Toprak eserlerini sundu. Bu eserlerden sonra “Yürüyen Köşk” eserini sundu. Bu eserin bir piyona eseri olarak uzun bir anlatımı olduğunu dile getirdi. Ve bu eserin nasıl ortaya çıktığını anlattı.

Konser sonu Fazıl Say dakikalarca ayakta alkışlandı. Fazıl Say, bu sevgiye kayıtsız kalmadı ufak bir piyona resitali ile dinleyenlere teşekkür etti.

Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu