SANATTANSİNEMA

Bu fotoğrafın gerçek hayattaki hikayesini biliyor musunuz?

Gülen Gözler, Bizim Aile, Neşeli Günler gibi kalabalık kadrolu sıcak aile güldürülerinin yapımcısı olan Arzu Film, bir süredir arşivlerini açarak instagram hesabı üzerinden set fotoğraflarını ve film karelerini paylaşıyor. 

Arzu Film’in paylaştığı bir “Bizim Aile” karesiyle birlikte, o karenin arkasındaki öykü de açığa çıktı. O öyküyü de Adile Naşit’in 21 Haziran 1985 tarihinde verdiği bir dergi röportajından öğreniyoruz:

“Bizim Aile filminin çekimlerinde idik. Halit Akçatepe ile Münir Özkul aralarında konuşup gülüşüyorlardı. Tarık Akan da oturmuş bir köşeye dalıp dalıp gidiyordu. Yanına gittim, çok samimi değildik. Çorba içme saatiydi, çorba içtik ve ” Hayırdır ” dedim, zor da olsa anlatmaya başladı. 

‘Mühendislik fakültesindeyken, okula yakın bir yerde bir matbaacı arkadaşım vardı. Cebinden kitaplar basar, insanlar okusun diye uğraşırdı. Bugün gelirken ona rastladım. İşleri bozulmuş, kapatmak zorunda kalacakmış dükkanı’ dedi. 

Çekimler iyi gidiyordu. Münir’in yanına gittim, durumu anlattım. Yevmiye usulü çalışıyorduk, ne yapacağımızı da çok bilmediğimiz için bekledik. Belki elimizden bir şey gelirdi. Münir bunu epey dert edindi. 

Hani o can alıcı sahne var ya; Münir’in o güzel tiradı. Saim Bey’ in kapısından içeri girer, “sen değil, ben büyüğüm ben” diye noktalar. İşte o sahnede, herkesin eli ayağı buz kesti. Yarım saat bir sessizlik oldu. Gün bitti, yevmiyeler dağıtıldı.

O gün ne olduysa hepimiz 3’er yevmiye aldık. Münir 10 yevmiye almıştı. Herkes aldıklarını bir araya getirdi topladık ve Tarık Akan’a uzattık. Kabul etmedi, zorla kabul ettirdik. Beraber gidip matbaadaki işler düzelene kadar, her gün biraz daha destek olduk.

Bugün, Tarık’ın vesilesi ile o matbaa halen çalışıyor ve geçtiğimiz gün 20 bin adet kitap basıp tüm ülkedeki okul kütüphanelerine yolladı.” 

Hesapta, o basılan kitabın Atatürk‘ün Nutuk‘u olduğu da belirtildi.

Fotoğraflar: Instagram/ Arzu Film

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı