SANATTAN

İFSAK’tan 24. İstanbul Fotoğraf Günleri İçin Çağrı!

Türkiye’de fotoğraf ve sinema sanatının öğrenilmesi, yaygınlaşması ve gelişmesi için çalışmalar yapan İFSAK’ın, 1985’ten beri düzenlediği İstanbul Fotoğraf Günleri’ne başvurular başladı.

Bu sene 1-30 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenecek ’24. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri’nin teması ‘THANATOS – Tek Düşmanım Kendim’ olarak belirlendi.

Gelenekselleşen ve ilk düzenlendiği günden itibaren sürekli büyüyen ve gelişen yapısı ile İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri, bugüne kadar Alex Webb, Paolo Pellegrin, Anders Petersen, Raghu Rai, Joachim Ladefoged, Pentti Sammalahti, Kent Klich, Antoine d’Agata, Susan Schwartzenberg, Stanley Green, Gueorgui Pinkhassov, Alexander Rodchenko, World Press Photo, Photography Center of Thessaloniki, Italian Federation of Photography Associations gibi sanatçıları ve kurumları ağırladı.

Bu senede yoğun katılımın beklendiği İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri için başvurular, 15 Ağustos 2016 tarihine kadar İFSAK Sekreterya‘sına yapılabilecek. Adayların başvuruları İFSAK Düzenleme Kurulu tarafından değerlendirildikten sonra etkinlikte yer almasına karar verilecek.

İFSAK Proje Desteği

Ayrıca 1-30 Kasım 2016 tarihleri arasında, İFSAK tarafından düzenlenecek olan 24. İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında bir fotoğraf projesine İFSAK tarafından kitap ve sergi desteği verilecek.

24’üncüsü Kasım 2016’da gerçekleşecek olan Fotoğraf Günleri kapsamında, farklı disiplinlerde fotoğraf üreten amatör-profesyonel genç fotoğrafçılara destek vermek, gerçekleştirdikleri çalışmaları görünür hale getirip sanatseverlerin beğenisine sunmak, en önemlisi de projelerini kitap olarak yayınlayıp kalıcı bir esere dönüştürmek için ‘Proje Desteği’ verecektir.

Detaylı bilgiler için:

http://www.istanbulfotografgunleri.org/

Başvuru ve İletişim: İFSAK 24. İstanbul Fotoğraf Günleri Koordinatörü : Esin Koç
E-Posta : ifsakistanbulfotografgunleri@gmail.com
İFSAK İdari İşler : Çetin Kaya
E-Posta : iletisim@ifsak.org.tr
Adres: İstiklal Caddesi Ayhan Işık Sokak 32/2 34433 Beyoğlu / İstanbul
Tel : +90 (212) 292 18 07 / +90 (212) 292 42 01

İFSAK 24. İstanbul Fotoğraf Günleri Teması:

Thanatos ‘’ Tek Düşmanım Kendim…’’

THANATOSYunan mitolojisinde gece tanrıçası Nyks, Hypnos (uyku) ve Thanatos (ölüm) tanrılarını doğurmuştur. İnsandaki tüm yıkıcı, öldürücü dürtüleri temsil eden Thanatos, yapıcılığı, yaratıcılığı ve sevgiyi temsil eden Eros’un karşıtıdır. Diyalektik materyalizmde zıtlar aynı zamanda ve birlikte var olurken, Freud gibi psikoanalistler bu kurguyu bir metafor olarak kullanmış, insan davranışlarını yöneten iki temel dürtüye de Thanatos ve Eros isimlerini vermiştir.

Buna göre ölüm bilinci, insanları içgüdüsel, dolayısıyla kaçınılmaz olarak tahripkâr davranışlara iter. Özellikle de kendisine karşı. Ancak hayatiyet ve verimlilikle ilgili Eros dürtüsü ile kendine zarar vermenin tabu niteliği birleşerek saldırgan duyguların hedef değiştirmesine yol açar.

Açığa çıkan öfke, çoğu kez yüceltilerek toplumda kabul gören davranışlar yoluyla tüketilir. Kültürel kökenleriyle şiddeti meşrulaştıran, savaşları çoğaltan, insanı doğaya ve kendisine karşı yabancılaştıran günümüz uygarlığını bu sürece borçlu olduğumuz öne sürülür. Ancak aynı denkleme göre, toplum baskısı ortadan kalktığında, saldırganlık meşrulaştığında ya da birey kimliksizleştiğinde tahripkâr davranışlar her tarihte ve coğrafyada gözlenecektir.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı