MÜZİKSANATTAN

İrfan Güney’den Bu Kez Hareketli Bir Şarkı: ‘Kıra Döke’

Daha çok piyano ile yorumladığı bestelerine aşina olunan İrfan Güney, bu kez farklı ve daha hareketli bir şarkı sunuyor.
Güney, yeni şarkısı “Kıra Döke”yi yine On Air Music Co. markasıyla yayımladı.

Yol Project grubundan Orçun ve Zeki Açabey’in katkı sağladığı şarkının düzenlemesi yılların müzik insanı duayen Turhan Yükseler tarafından gerçekleştirildi.

Aynı zamanda akademisyen olan Prof. Dr. İrfan Güney yeni şarkısı “Kıra Döke”yi şöyle anlatıyor:

“YAŞAMA SANATI, yıllardan beri verdiğim ve öğrencilerimin çok sevdiği alan dışı seçmeli bir dersti. Üniversite genelinde her fakülte öğrencisinin ilgi göstererek seçtiği bu derste insan olabilmenin evrensel değerlerini, ahlaki, vicdani ve milli değerlerin bir toplumu bir arada tutabilen en önemli değerler olduğunu, dünyaya gelirken insanların seçme şansı olmayan cinsiyet, dil, din, ırk, millet gibi kavramlar üzerinden yaratılan kin ve nefretin insan olabilmenin değerleriyle bağdaşmadığını, sevgi, hoşgörü ve saygının önemini bu değerlere sahip çıkarak, zorluklarla dolu hayatta kimseyi kırmadan, dökmeden eğilmeden, bükülmeden, başkalarının hayatlarına dokunup fayda sağlayarak, onurlu bir şekilde yaşayabilmenin bir sanat olduğunu anlatıyordum. Çünkü bu değerlere sahip çıkarak onurlu bir şekilde yaşayabilmenin çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük miras olduğuna inanıyorum.
Eşim, çocukluk arkadaşım ve ilkokuldan beri de sınıf arkadaşım. Birgün bana “Senin şarkıların hep romantik hareketli bir şey yap da torunumla karşılıklı oynayabilelim ” dedi. Basit akılda kalıcı YAŞAMA SANATI dersime de atıfta bulunacak sözlerle 9/8 ritminde bu şarkıyı besteledim.
Bu şarkım aynı zamanda mensubu olmaktan onur ve gurur duyduğum Acıbadem Üniversitesinde Tıp Fakültemizin Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı ve GEMSTONE  projesi yürütücüsü , çok değerli hocam Prof.Dr. Filiz Onat anneannenin de projesine sinyal müziği olarak ithaf edilmiştir. Torunuyla ve proje ekibiyle  hoplaya , zıplaya dans etsin diye….”

Anneler, babalar, anneanneler, dedeler, gelecek nesiller şu kısacık hayatta sevmeyi ön planda başkalarını tutarak kırmadan dökmeden yaşamayı bilsin, sonradan pişman olacağı öfkenin esiri olmasın dilekleriyle yayımlanan “Kıra Döke”yi dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

Spotify I Apple Music I Fizy I Muud I Deezer

YouTubeI YouTube Music

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu