FOTOĞRAFSANATTAN

Kamil Fırat’tan Geçmişten Geleceğe Görsel ‘Mektuplar’

Kamil Fırat’ın geçmiş birikimleri ile yarına dair öngörüleri üzerine ‘görsel zaman mektupları’ olarak tasarlamış olduğu fotoğraf sergisi ‘Mektuplar’, Kare Art Galeri’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Türk fotoğrafının önemli isimlerinden Sanatçı Kamil Fırat‘ın geçmiş 40 yılın geleceğe dair tahminlerini içeren fotoğraflarından oluşan ‘Mektuplar’ sergisi son 40 yılın okuması niteliğini taşıyor.

Sergi çekildikleri zamanı anlatan ve gelecek üzerine tahminleri içeren fotoğraflar olarak iki bölümden oluşuyor. Kamil Fırat, sergiye dair yaklaşımını şöyle ifade etti:
“Fotoğrafçı, deklanşöre her bastığında hem kendi, hem de toplumsal belleğe bir ek yapar. Biriktirir, biriktirir… Sonra bir gün bu biriktirdiklerinin, bir ‘görsel hafıza’ya dönüştüğünü ve artık bir anlamda ‘sadece’ kendine ait olmadığına karar verir. Ve bir şey daha belirginleşir; çektiği her fotoğraf, çekildiği zaman diliminde de ‘bir gelecek okuması’ydı… Üretilen her bir ‘şey’, gelecek üzerine söylenen bir söz, dile getirilmiş ‘kaygı’lar üzerine metinlerdi. Nasıl bir dünyada yaşadık, yaşıyoruz, yaşayacağız… Bizi de içine almış olan dünyaya karşı sorumluluklarımız, sorumsuz davranışlarımız… Çevre ile iletişimimiz, etkileşimimiz… Sosyal, siyasal dünya… Doğuşlar, çöküşler… Düne ait bütün bunları yarının insanına, yani çocuklarımıza anlatabilmek için yaşamış olmamız gerekiyor.”

Kamil Fırat‘ın ‘Mektuplar’ sergisi, 18 Mayıs 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Kare Art Galeri
Abdi İpekçi Cd. 22/8 Nişantaşı – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı