KİTAP

Kaybolmuş Lezzetlerin Peşinde: “Unutulmuş Tatlılar”

“Unutulmuş Ekmekler’in yazarı Rita Monastero’nun kaleminden “Unutulmuş Tatlılar, Kaybolmuş Lezzetlerin Peşinde” Oğlak Yemek Kültür kitaplarından yayımlandı.

Unutulmuş Tatlılarda, incirli kekten kestane tatlısına, kara ekmek turtasından sütlü pastalara, muhallebiye, sayısız çeşitlemeleriyle çikolatalı pudinglere  kadar eskilere özgü, basit ve sıradan ama leziz malzemelerle hazırlanmış pek çok tatlı yer alıyor.

Yazar Rita Monastero, kitapla ilgili şunları söylüyor:

“Unutulmuş Ekmekler’in ardından, geçmişten ve anılardan söz edebilmek için
bu kez de tatlılara sığındığımı söylemeliyim. Unutulmuş tatlılardan söz etmek, geçmişe açılan bir pencerenin önünde durmak, eski dostların ya da hiç tanımadığınız kişilerin evlerine girmek, onlarla birlikte anıları durdukları yerlerden çıkarmak, duygulanımları harekete geçirmek, artık bizimle olmayan ama hepimizde derin izler bırakmış sevdiklerimizi yeniden aramıza almak gibi…

100’den fazla tatlı tarifi unutulmuş lezzetleri yeniden keşfetmek, anıların tadına varmak, heyecanları yeniden yaşatmak için bir araya geldi… Amaç bir zamanların İtalya’sında, kuşaktan kuşağa aktarılan deneyimlerin arasında bayram günlerinin kokusunu içine çeke çeke dolaşabilmek…”

Kitap Adı : Unutulmuş Tatlılar
Yazar : Rita Monastero
Yayınevi : Oğlak Yayınları
Çeviren : Nur Öztürk
Genel Yayın Yönetmeni : Senay Haznedaroğlu
Kapak Tasarımı : Deniz Çorbacıoğlu
Türü : Yemek/Kültür
Kağıt : 1.Hamur/90gr
Boyut : 17×22,5
Sayfa Sayısı : 200
Baskı : 1. Baskı, 2020
Fiyat : 60 TL

Rita Monastero Kimdir?

Rita Monastero, hem İtalya’da hem de dünyanın her yerinde yemek pişirme öğretmeni.

2009 yılında Felici yayınevinden Lievito e Coccole (Maya ve Coccole) adlı eseri çıktı. 2010 yılında aynı yayınevi bu kez de Biscoccole’yi yayınladı. 2011 yılında Gribaudo/Feltrinelli ile birlikte çalışmaya başlayarak Pasta Madre (Ekşi Maya), Paradiso dei biscotti (Bisküvi Cenneti), “Dal forno con amore” (Fırından Sevgilerle) ve bir üçleme olan I Pani dimenticati, I Dolci dimenticati ve I Piatti dimenticati (Unutulmuş Ekmekler, Unutulmuş Tatlılar ve Unutulmuş Yemekler) adlı eserlerini hazırladı. Son kitabı ise 2018 yılının Mart ayında okurlarıyla buluşacak.

İtalyan mutfağıyla ilgili bir dergide editör yardımcılığı da yapmış olan yazar, çeşitli ulusal radyo kanallarındaki canlı yayınların kuratörlüğünün yanı sıra, sık sık yayımlanan makaleleri ve söyleşileriyle de tanınır.

Uzun yıllardan beri merkezi Roma’da olan Gambero Rosso ile birlikte çalışmakta ve aynı firma adına Bangkok’ta İngilizce olarak İtalyan mutfağı hakkında profesyonel ve amatör pek çok öğrenciye ders vermekte. Çok izlenen televizyon programlarına sıklıkla katıldığı gibi eğlenceli ve herkesin ilgisini çeken yemek pişirme gösterilerinin de en çok aranan konuklarından biri.

Rita Monastero kendi adıyla kayıtlı olduğu Facebook sayfasında da pek etkin bir profilin sahibi.

Herkes onu, insanlarla olan ilişkilerindeki sıcaklık ve mesleğindeki başarısı nedeniyle özellikle LovelyCheffa diye tanır. www.lovelycheffa.com

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı