SANATTANTİYATRO

‘KÜRKLÜ VENÜS’ Sahnelerde…

Geçen sezon “Joko’nun Doğum Günü” oyunu tüm dikkatleri üzerine çeken, Yolcu Tiyatro’nun yapımı olan “Kürklü Venüs” ilk gösterimini Baba Sahne’de gerçekleştirdi.

Joko’nun Doğum Günü adlı oyun geçen sezon 13 ödül alarak büyük başarıya imza atmıştı. Bu başarı Yolcu Tiyatro‘ya büyük sorumluluk yüklemişti. Tiyatroseverlerin Yolcu Tiyatro’dan beklentileri de doğal olarak artmıştı.

Kürklü Venüs adlı oyunun ilk gösterimine, tiyatroseverlerin ilgisi yoğundu. Tek perdelik oyun, beklenmedik gelişmelere sahne oluyor. İnsan, iç dünyasının derinlerine iniliyor, kadın – erkek ilişkilerinin derinlerinde yatan duyguları açığa çıkarıyor. Uyarladığı oyunda bir role oyuncu ararken başlayan hikâye, beklenmedik şekilde rol için gelen kadın ve yönetmen arasında etkileşime döner. Bu beklenmedik gelişmeler seyirciyi derin bir yolculuğa çıkarıyor.

Oyun Hakkında

David IVES‘ın yazdığı, Şafak Özen‘in çevirdiği ve dramaturgisini yaptığı Kürklü Venüs’ün yönetmenliğini Ersin Umut Güler yapıyor. Pervin Bağdat ve Ersin Umut Güler‘in oynadığı oyunun Dekor-Işık Tasarımı Cem Yılmazer‘e, Kostüm Tasarımı Özlem Kaya‘ya, Ses-Efekt Tasarımı ve Müzikleri Tufan Dağtekin‘e ait.

Sacher Masoch‘un Kürklü Venüs adlı romanını sahneye uyarlayan yazar-yönetmen Thomas Novachek, oyundaki Vanda Dunayev rolü için aradığı kadın oyuncuyu bulamamıştır. Seçmeler bitip herkes gittikten sonra Vanda Jordan adında esrarengiz bir oyuncu tiyatro salonuna gelir. Binlerce yıllık kadın-erkek ilişkisi üzerinden toplumsal cinsiyet meselesine, bireyin arzularının karanlık taraflarına ve insan doğasının sınırlarına doğru bir yolculuk başlar.

Büyülü bir atmosfer içinde, oyun içinde oyun kurgusu ile yazılmış ve sürpriz finali ile dikkat çeken Kürklü Venüs’te oyuncular farklı karakterleri oynayarak rolden role girerler. Bu karakter değişimleri onları yüzleşilmesi gereken pek çok soruyla karşı karşıya bırakacaktır.

Künye

Yazan: David IVES, Çeviren-Dramaturgi: Şafak ÖZEN, Yöneten: Ersin Umut GÜLER,

Dekor-Işık Tasarımı: Cem YILMAZER, Kostüm Tasarımı: Özlem KAYA, Ses, Efekt Tasarımı, Müzik: Tufan DAĞTEKİN, Oynayanlar: Pervin BAĞDAT, Ersin Umut GÜLER, Afiş Tasarımı: Uğurcan ATAOĞLU, Afiş ve Oyun Fotoğrafları: Orhan Cem ÇETİN, Saygın SERDAROĞLU

ARALIK-OCAK AYI OYUN PROGRAMI

19 Aralık 20:30 Akatlar Kültür Merkezi

30 Aralık 20:30 Oyun Atölyesi

Kürklü Venüs Ocak ayı programı

11 Ocak 20:30 Das Das

16 Ocak 20:30 Oyun Atölyesi

18 Ocak 20:30 Baba Sahne

20 Ocak 20:30 Akatlar Kültür Merkezi

27 Ocak 20:30 Duru Tiyatro

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Başa dön tuşu