RESİMSANATTAN

Louvre Müzesi ilk sanal gerçeklik deneyimini sunuyor!

Leonardo da Vinci sergisi: Sanal gerçeklikte Mona Lisa

HTC VIVE Arts, Louvre Müzesi’yle, müze tarihinin ilk sanal gerçeklik deneyimi olan Mona Lisa: Camın Ötesi‘ni 24 Ekim 2019 tarihinde ziyarete açıyor. Kullanıcıyı içine alan yepyeni bir Mona Lisa deneyimi olan Louvre’daki sergi, sanat severlere Leonardo da Vinci’nin en ünlü başyapıtını daha önce hiç görülmemiş bir şekilde izleyebilmeleri için fırsat veriyor. Bu deneyime ayrıca dünyanın herhangi bir yerindeki tüm sanat severler VIVEPORT aracılığıyla erişebilecek.

Mona Lisa: Camın Ötesi‘nde ziyaretçiler da Vinci’nin ünlü eserini yeni bir perspektiften görme ve sanal gerçeklik ortamında bu eserle kişisel düzeyde karşılaşma şansını elde ediyor. Mona Lisa’yla gerçekleştirilen bu yenilikçi ve interaktif deneyim sayesinde Louvre Müzesi, da Vinci’nin ikonik şaheserini daha önce eşi benzeri görülmemiş bir yöntem kullanarak, tüm dünyadaki sanat severlerle tanıştırıyor.

Yedi dakikalık sürükleyici deneyimin başlangıcında kullanıcılar, VIVE’ın en yeni VR başlığı VIVE Cosmos aracılığıyla kendilerini Mona Lisa’nın her daim sergilenmekte olduğu Louvre’daki Salle des États salonunda buluyor. Kullanıcı ilk başta, tablonun önündeki seyirci kalabalığının arkasında kalıyor.

Kalabalık, tablonun önünden ayrılınca izleyici, aradaki koruyucu cam ve çerçeve olmaksızın, eserle yüz yüze kalacak kadar tablonun yakınına getiriliyor. Da Vinci’nin şaheseriyle artık yalnız kalan seyirci, boya tabakasından görülen ahşap panelin dokusu da dahil olmak üzere bu ünlü yağlı boya tablonun en göz alıcı detaylarını ve eserin nasıl restore edildiğini yakından görebiliyor.

İzleyiciyi zamanda yolculuğa çıkaran eşsiz bir deneyim

Sanal gerçeklik deneyimi, hareketli görüntü, ses ve etkileşimli tasarımı birleştirerek ziyaretçileri da Vinci dünyasına tüm derinliğiyle çekmenin yanı sıra ikonik sanat eserinin kızılötesi taramasının model hakkında neler söyleyebileceği konusunda da bir yaklaşım sunuyor. İzleyiciyi zamanda yolculuğa çıkaran bu eşsiz deneyim, sanat eserinin gerçekte nasıl yaratıldığı ve 500 yıldan uzun sürede nasıl bir değişime uğradığı konusunda fikir veriyor. Deneyimin hikayeyle desteklendiği sesli anlatım tarafında ise, kimliği ve giyimi hakkında daha fazla detay vermek yoluyla Mona Lisa hakkındaki bazı efsaneleşen kavramlar saf dışı bırakılıyor.

“Gizli kalmış detayları ortaya çıkarıyor”

Mona Lisa: Camın Ötesi aynı zamanda, gölgeden ışığa geçişi neredeyse algılanmaz hale getiren çok ince uygulanmış boya katmanları kullanmayı ifade eden da Vinci’nin Sfumato tekniğini de izleyicilere sergiliyor. İzleyici, deneyim dahilinde gösterilen ve mekanı doldurarak ışığı yumuşatan ince bir dumanla sunulan Sfumato etkisini yaşayabiliyor. VR deneyimi ayrıca, da Vinci tarafından boyanmış ve modelin arkasında kalan orijinal doğal peyzajda gizli kalmış detayları da ortaya koyuyor.

Mona Lisa: Camın Ötesi, müzenin koleksiyonlarıyla angajmanını yükseltebilme amacıyla seyirci için; hem müzenin içinde hem de dışındaki izleyicilere ulaşmak adına sergi programlarının kilit ögesi olarak inovasyonu benimseme amacıyla da kurumlar için yeni yöntemler yaratmanın daha büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor.

Deneyimin, dünyanın her yerinden izleyiciler için hazırlanmış genişletilmiş ev sürümü versiyonu, iOS ve Android’deki mobil VR da dahil olmak üzere önde gelen diğer büyük VR platformlarla birlikte HTC’nin limitsiz VR üyelik servisi VIVEPORT Infinity’den erişime sunuldu. Bu VR deneyimi, müzenin içindeki deneyimi gözler önüne seren içeriğe ek olarak, Grande Galerie’ye ulaşmadan önce simgeleşmiş cam piramitten geçerek Louvre’a girmenin neye benzediğini yaşayıp deneyimleme ve da Vinci’nin Louvre’da sergilenen tüm koleksiyonunu sanal gerçeklikte izleme fırsatını tüm dünyadaki izleyicilere sunuyor.

Bu olağanüstü sanal gerçeklik deneyimi Louvre, HTC ve sanal gerçeklik prodüksiyon şirketi Emissive ortaklığıyla hayata geçirildi.

Louvre Müzesi Mediasyon ve Kültürel Programlama Direktörü Dominique de Font-Réaulx: “Topluma, koleksiyonumuzdaki sanat eserlerini dikkatle inceleyip takdir edebilmeleri için yeni yöntemlerle gidebilmek, Louvre’un misyonunun merkezinde yer alır. Louvre Müzesi, ilk defa Leonardo da Vinci sergisi vesilesiyle HTC VIVE Arts iş birliğiyle bir sanal gerçeklik deneyimi sunmaktan memnuniyet duyuyor. Dikkatle geliştirdiğimiz Mona Lisa’nın sanal gerçeklik deneyimi bize, Louvre’daki bilgi ve uzmanlığımızı, tüm ziyaretçilerimizin çıkarına hizmet edecek olan dijital yaratıcılıkla harmanlayabilme imkanı tanıdı.”

HTC VIVE Arts Direktörü Victoria Chang: “VIVE Arts olarak, Louvre’un ilk VR sergisi Mona Lisa: Camın Ötesi’nde Louvre’la iş birliği yapmış olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Da Vinci, sanat ve teknoloji disiplinlerinde yenilikler ortaya koymayı başarmış son derece yaratıcı bir düşünürdü. Sanal gerçeklik, bugünün kreatif uygulayıcılarının, bir zamanlar daha kopuk ve ayrı olarak kabul edilen alanlar arasındaki sınırları aşmasını mümkün kılan, doğal olarak disiplinlerarası olduğunu ifade edebileceğimiz bir araçtır. Bu dünyaca ünlü sanat eserinin hikayesini anlatmak için sanal gerçekliği kullanarak ve son derece yakın ve çevreleyici bir tecrübeyi onlara sunarak, Louvre ziyaretçilerinin zenginleştirilmiş bir deneyim yaşayabilmesini umuyoruz. Öte yandan Louvre’un koleksiyonunu dünyanın her yerinden sanat severle buluşturma misyonunu desteklemekten de onur duyuyor ve bu yeni deneyim yoluyla çok daha fazla insanın Louvre ile etkileşime geçme şansı yakalamasını umuyoruz.”

Louvre Hakkında

Dünyanın en büyük sanat müzelerinden bir olan Louvre, aynı zamanda Paris’in tarihi bir anıtıdır. Kentin merkezi bir sembolü olarak şehrin 1. bölgesinde, Seine Nehri’nin sağ kıyısında yer alır. 72.735 metrekarelik bir alanda MÖ 7000 ila takriben MS 1848’e ait yaklaşık 35.000 obje sergilenir. Louvre Müzesi, 2018’de 10,2 milyon ziyaretçiyle dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olmuştur. Daha fazla bilgi için lütfen www.louvre.fr adresini ziyaret edin

HTC VIVE Arts Hakkında

VIVE Arts, kültürün deneyimlenme biçimini dönüştürmek için çığır açan teknolojilerden yararlanarak dünyanın her yerinden erişilebilecek benzersiz projeler ortaya koyar. En son teknoloji sayesinde izleyiciyi çevreleyen eserler ve sergiler oluşturmak üzere önde gelen sanatçılarla, müzelerle ve kültürel organizasyonlarla birlikte çalışarak dijital yenilikleri geliştirir. VIVE Arts, 2017’deki kuruluşundan bu yana Londra’daki Tate Modern, Paris’teki Musée d’Orsay ve Musée de l’Orangerie, New York’taki Amerikan Doğal Tarih Müzesi, Taipei’deki Ulusal Saray Müzesi, Singapur’daki Sanat Bilim Müzesi ve son olarak Biennnale Arte 2019 da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen kültürel kurum ve kuruluşlarıyla yaklaşık 50 farklı iş birliği yapmıştır. Daha fazla bilgi için lütfen arts.vive.com adresini ziyaret edin

Sergi Bilgisi

LEONARDO DA VINCI
24 Ekim 2019 – 24 Şubat 2020
Napoléon Salonu

Sergi Küratörleri:

Vincent Delieuvin, Resim Bölümü ve Louis Frank, Baskı ve Çizim Bölümü, Louvre Müzesi.

Pratik Bilgiler

Ziyaret saatleri: Salı hariç her gün 09.00 – 18.00

Çarşamba ve cuma günleri 09.00 – 21.45

Giriş: 17 EUR (koleksiyonlar ve sergiler)

Sergiye girmek için zamanlı giriş bileti gereklidir. Zamanlı giriş rezervasyonu: www.ticketlouvre.fr

HTC VIVE hakkında

VIVE türünün ilk örneği bir sanal gerçeklik platformu olup oda ölçekli VR ve gerçek yaşam benzeri etkileşimler için geliştirilmiş ve optimize edilmiştir. Ezber bozan teknolojisi ve sınıfının en iyisi içeriği ile VR için verdiği sözü tutan VIVE, VR donanımı ve yazılımı için en güçlü ekosistemi kurarak Sanal Gerçekliği tüketicilere, geliştiricilere ve kurumlara sundu. VIVE ekosistemi piyasadaki en iyi VR donanımını çevresine inşa edilmştir ve 100 milyon dolar bütçe ile kurulmuş olan ve Sanal Gerçeklik ile ilgili teknoloji girişimlerini büyütmeyi hedefleyen VIVE X kuluçka merkezi, 60’tan fazla ülkede hizmet veren dünyanın ilk sınırsız VR abonelik modeli olan VIVEPORT INFINITY’ye sahip global bir platform ve uygulama mağazası olan VIVEPORT ve VR içerik geliştirme ve yayıncılık girişimi olan VIVE Studios tarafından desteklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu