SANATTANTİYATRO

‘Macbeth’ Yasaklandı Mı?

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’nce dünyaca ünlü yazar Shakespeare’in “Macbeth” adlı oyunu apar topar Kasım ayı programından çıkarılmıştı.
“İktidar hırsını, iktidarın zalimliğe dönüşmesini” evrensel bir dille anlatan biletleri de satışa çıkarılan oyunun Kasım programından çıkarılması ‘oyun AKP İktidarının baskısı ile kaldırıldı’ iddialarını gündeme getirmişti.

Bu iddialara Devlet Tiyatrolarından yanıt gecikmedi:

”Yazılı ve görsel medyada ‘Macbeth’ adlı oyun üzerinden kamuoyunu yanıltan, spekülatif haberler yapılmaktadır. Devlet Tiyatroları olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Uzun yıllar Devlet Tiyatrolarının repertuvarında bulunan Shakespeare’in ‘Macbeth’ isimli oyununun kaldırılması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Kasım ayı taslak planında olan oyunun dekoru, aynı sahnede Türkiye prömiyeri yapacak bir başka Shakespeare oyununun genel provalarına teknik engel oluşturduğu için, ‘Macbeth’ adlı oyun olası seyirci mağduriyeti de öngörülmek suretiyle Aralık ayı programında ek 2 hafta olarak planlanmıştır.

Tamamen teknik nedenlerden dolayı yapılan bu tür bir değişikliğin henüz taslak halinde ve ilan edilmemiş olan Kasım ayının ikinci yarı programından çıkartılmış gibi gösterilerek kamuoyunda ‘sansür’ algısı oluşturmaya yönelik haberleştirilmesi, tamamen art niyetli bir zihniyetin ürünüdür.

Devlet Tiyatroları üzerinde sistematik bir şekilde yanlış algı oluşturmaya çalışan bu tarz haberleri ve yapılan açıklamaları kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

DT’nin resmi internet sitesinde de izleyiciye,“Macbeth ve Lady Macbeth, iktidar basamaklarını zalim adımlarla çıktıkça bir yandan da kendi yıkımlarını hazırlamaktadırlar” sözleriyle tanıtılan oyun, DT Genel Müdürlüğü talimatıyla apar topar Kasım ayı programından çıkarılmıştı.

Neden Sürekli Erteliyoruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu