KİTAP

Mazhar Alanson’un Sırları Bu Kitapta!

Mazhar Alanson’un resimlerini, şarkı sözlerini, notalarını, yazılarını, günlüklerini, fotoğraflarını hatta hatıra diye sakladığı her türlü kâğıt parçasını kullanarak bir kitap tasarladığını biliyor musunuz? Yazdığı her söz bestelediği her notayla bu topraklarda yaşayan, yaşamış ve yaşayacak milyonlarca insanın kalbine dokunmuş, dokunmaya da devam eden sahici bir müzisyenin dünyasına misafir olmaya hazır mısınız?

Mazhar Alanson,  ‘Mazhar Olmak’ kitabıyla bu zamana kadar hiç açmadığı dünyasının kapılarını açıyor. Mazhar Alanson, kitabında dillerden düşmeyen şarkılarının hikâyesini anlatıyor.

Özenle hazırladığı kitap, Mazhar Alanson’un müzikal hayatının günlüğü gibi… Âdeta şarkılarının perde arkasını gösteriyor.

Sadece şarkıları da değil, Mazhar Alanson’un tüm hayatından fotoğraf albümleri ve resimlerini görecek; âdeta düşüncelerini okuyacaksınız.

Bazı sayfalarda Mazhar Alanson’un aile hatıralarını okuyacak, bazı sayfalarda da MFÖ hayranlarının grubun söz ve beste aşamasındaki şarkılarda nasıl değişiklikler yaptığını Mazhar Alanson’un o doğal ve içten anlatımıyla okuyacaksınız.

“Diday Diday Day” şarkısındaki ‘diday’ın ne anlama geldiğini…

70’li yıllarda bir mavi yolculuk sırasında belki de ‘güllerin içinde’ unutulmayan hangi şarkıyı bestelediğini…

Orhan Pamuk ve Kadir İnanır’la askerlik fotoğrafları ve hatıralarını…

“Peki Peki Anladık” şarkısını kime yazdığını…

Mazhar Alanson’a ‘âh’ çektiren şarkılarını…

Her yağmurlu sabah akla ilk gelen şarkı olan “Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da” şarkısını bir zamanlar hiçbir plak şirketinin anlamadığını…

Dans etmeyen hiçbir şarkıcı, dans edilmeyen hiçbir klibin olmadığı ülke: Hindistan gezisini…

Her gezisinde bazen şarkı besteleyen bazen de “Vay be” dedirten düşüncelerini… Amsterdam gezisini… Amerika gezisini (New York Sokaklarında)… Shanghai gezisini… Ve Paris’i…

Bir ilahiden yola çıkarak rock tarzını nasıl sevdirdiğini…

“Meğer amma da çok yalnız insan varmış” dediği  “Yalnızlık Ömür Boyu” şarkısının duygularını…

Kısacası; “Çok gürültü var duyulmuyor sözlerim” diyen bir sanatçının öyküsünü ve kendi kendine söylediği şarkılarını duyacaksınız.

Dolayısıyla kitabın sayfalarını çevirirken Mazhar Alanson’un hatıraları gözünüzde canlanabilir ve özel anlarını paylaşabilirsiniz.

Mazhar Alanson’un MazharOlmak1 sahne performansının ne kadar iyi olduğunu, beğenildiğini okumuş, dinlemiş olabilirsiniz. Mesela, Cem Yılmaz gösteri sırasında “Bugüne kadar burada seyrettiğim en iyi gösteriydi” diyor.

Mazhar Alanson, kendi cümleleriyle kitabını ve bu kitapla birlikte verilen cd çalışmasını şöyle anlatıyor:

“Bu CD’deki şarkılarımı mikrofon karşısına geçip bir kerede gacırtısı tısı, tuşu, detonesi, şaşırması, heyecanı, duygusu, hepsi içinde art arda çaldım söyledim. Neticede sonradan hepsini en düzgün hâliyle çaldıysam da; daha sonra ilk kaydıma geri döndüm. Dinlerken hatıralar, yıllar gözünüzde canlanabilir. Ne de olsa ‘sahibinin sesinden.’ Siz de yavaştan yaşlandığınızı hissedebilirsiniz. Eski, yeni aşklarınızı hatırlayabilir ya da yeniden âşık olmak isteyebilirsiniz. Bir ipucu vereyim. Aşk zordur aklınızda bulunsun… Resimlere gelince, yıllar içinde yaptığım şeyler.

Kitaba umarım sıkılmadan bakar, okur, dinler ve seversiniz. Böyle bir örnek olduğunu görmedim. Umarım siz de seversiniz.”

Şimdi bir yazar olarak Mazhar Alanson’u Nesil Yayınları’ndan çıkan Mazhar Olmak kitabını okumaya hazır mısınız?

Bu kitaba kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/mazhar-olmak-kitapcd-mazhar-alanson/

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı