SANATTAN

Nasuh Mahruki Buddha’nın İzinde!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Ali Nasuh Mahruki’nin ‘Buddha’nın 4 kutsal Hac Mekanı’ adlı Fotoğraf Sergisi RenArt Gallery’de açıldı.

Nasuh Mahruki, 1997 yılında İstanbul’dan Katmandu’ya, gidişini kız arkadaşıyla gerçekleştirdiği ve dönüşünü tek olarak yaptığı 4 ay süren 21.000 kilometrelik, kendi deyimiyle hayatının en muhteşem motosiklet yolculuğu sırasında ziyaret ettiği Budistlerin en önemli 4 hac mekanında çektiği fotoğrafları, güncesinden alıntılarla birlikte bu sergide paylaşıyor.

Bunlar Buddha’nın doğduğu yer; Lumbini, aydınlanmaya ulaştığı yer; Bodh Gaya, ilk dersini verdiği yer; Sarnath ve öldüğü yer; Kushinagar. Bu dört yerin biri, doğduğu yer Nepal’de, diğerleri Hindistanda yer alıyor.

Nasuh Mahruki, bu yolculuğa başlamasının özel bir anlamı olduğunu şu sözlerle dile getirdi:
‘Yıllar sonra aydınlanmaya ulaşıp Buddha olarak anılacak Sakya Prensi Siddhartha Gautama, arayışının cevabını bulabilmek için babasının sarayını terk ettiğinde 29 yaşındaydı. Bu yolculuğu 29 yaşında yapmamın benim için bu yüzden özel bir anlamı var. 29 yaşında, her şeye sahipken bu olağanüstü kararlılığı gösteren ve yıllarca inanılmaz bir güçle amacına doğru ilerleyen ve sonunda hedefine ulaşan bu genç adamı, düşüncelerini, hayallerini, tutkularını, korkularını öğrenmek istiyorum.’

IMG_1194

Budizm’den ziyade Buddha’nın kendisine ilgi duyduğunun ve Budizm’i değil Buddha’yı tanımaya çalıştığının altını çizen Nasuh Mahruki, bu yolculuğunu anlattığı ‘Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi’ adlı kitabını da sergi açılışında sevenleri için imzaladı.

2 Şubat – 5 Mart 2016 tarihleri arasında ‘Buddha’nın 4 Kutsal Hac Mekanı / 4 Sacred Pilgrimage Places of Buddha’ adlı belgesel özelliği de taşıyan bu sergi RenArt Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

RenArt Sanat Galerisi
Hüsrev Gerede cad. Seyhanlı Apart. No. 39
Beşiktaş / İstanbul

Nasuh Mahruki’nin ‘Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi’ adlı kitabına buradan ulaşabilirsiniz:
http://kitapdevrimi.com/asya-yollari-himalayalar-ve-otesi-nasuh-mahruki-0003710[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_images_carousel images=”5015,5016,5017,5018,5019,5020,5021,5022,5023,5024,5025″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” mode=”horizontal” speed=”5000″ slides_per_view=”1″ title=”ESERLER”][/vc_column][/vc_row]

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı