KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

Sema Talay’ın ‘Benim İklimim’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Ressam Sema Talay’ın kişisel sergisi ‘’Benim İklimim’’ 8 Eylül akşamı sanatseverlerin yoğun katılımı eşliğinde Fular’t Sanatevi’nde izleyicisi ile buluştu.

Benim İklimim’, insanın doğayla olan bağlılığı ve bağlantısını ilişkilendirdiği kadar, gezegenler arasında katmansal bir yolculuğa da çıkarıyor. Sanatçı, kendine özgü anlatım dili geliştirerek, canlı renkler ve impasto dokunuşlarıyla oluşturduğu katmanlarla çalışmalarına farklı bir boyut ve derinlik kazandırmış. Soyut ve somut kavramların bir araya geldiği eserlerin bir kısmında geleneksel sanatın esintilerini görmekteyiz. İzleyici, sergiyi gezerken kendi süzgecinden geçirerek içsel dünyasında yorumlayarak yeni hikayeler oluşturacaktır.

Sema Talay sergisi ile ilgili şunları söyledi:
’Kullandığım renkler ve dokular doğanın içinden geliyor. Asıl amacım ‘’renk ve dokularımı kendi doğasında görün, fakat onlara tahribat vermeyin’’ mesajını içeriyor. Benim İklimim sergisi, bir bakıma da benim yaşadığım mevsimsel geçişlerin bir aktarımı. Bu sebeple hepsinde farklı renkler var. Bazılarında somut figürler var, belki de onlar vasıtası ile kendimi yansıtıyorum. Tabii burada yorumu izleyiciye bırakıyorum. Ya da herkes orada kendini görüp, yorumluyor. Resimlerimde akrilik boya kullanıyorum, bazı kimyasal malzemelerle, kendime özgü geliştirdiğim karışık teknikle hayata geçiriyorum.’’

İki senelik büyük bir çalışma sürecini kapsayan ‘’Benim İklimim’’ sergisi on yedi eseri ile 30 Eylül akşamına kadar Fular’t Sanatevi’nde ziyarete açık olacak.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Toprak mısın yoksa su mu?
Dalga mısın ya da toz bulutu mu?
Baktığın mı yoksa gördüğün renk miyim?
Yeşilin sesi
Mavinin hissi
Sonsuzluğu delen kırmızısın!
Senin gördüğün deniz kızıyım,
Ya da hüznü yaşayan bir çocuk.
O zaman içimdeki mevsimin dalgalarıyla buluştuğun,
İkimizin iklim rengi,
Mavi ve haykıran kırmızı olsun..

-Sema Talay

Obezite, Küresel Sağlık Sorunu Olmaya Devam Ediyor

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu