KİTAP

PEN PINTER Ödülü Suudi Yazara!

Yazdığı yazılar nedeniyle 10 yıl hapis ve bin kırbaç cezasına çarptırılan Suudi blog yazarı Raif Bedevi, bu yılki PEN Pinter Ödülü’nü James Fenton’la paylaştı.

“Özgür Suudi Liberalleri” adlı internet sitesinde kaleme aldığı yazılar nedeniyle 2012’den bu yana cezaevinde tutulan blog yazarı Raif Bedevi, PEN Pinter Ödülü’ne layık görüldü.

2012’de “Arap Baharı”nın ardından tutuklanarak hakkında idam kararı verilen Bedevi son olarak 10 yıl hapis, bin kırbaç ve 266 bin dolar para cezasına çarptırılmıştı. Kırbaç cezası 20 hafta boyunca her cuma 50 kırbaç vurularak uygulanacaktı. Dünya çapında büyük protestolara yol açan ve Uluslararası Af Örgütü’nce de kınanarak aleyhinde kampanya başlatılan bu hüküm ocak ayından bu yana uygulanmıyor.

Bu yıl Deutsche Welle’nin İfade Özgürlüğü Ödülü’nü de layık görülen 31 yaşındaki Bedevi’nin ailesi Kanada’ya sığındı, avukatı ise halen hapiste ve “Krala itaatsizlik ve uluslararası örgütleri krala karşı kışkırtmak” suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkum edilmek isteniyor.

Ödülünü Wikipedia’nın kurucusu aldı
Bedevi, PEN Pinter Ödülü’nü İngiliz şair ve gazeteci James Fenton’la paylaştı. Ödülü blogger adına alan Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, “İngiliz hükümetinin ağırlığını koyarak Bedevi’nin serbest bırakılması yönünde çaba harcaması gerektiğini” savundu ve ekledi: “Raif, Suudi Arabistan’da sağlıklı bir kamusal söyleme imkân sağlayan bir internet sitesi kurduğu için onurlandırılmalı; parmaklıkların ardında bırakılmamalı.”

Geçtiğimiz yıl Salman Rushdie’ye verilen PEN Pinter’ın önceki sahipleri arasında Tom Stoppard, Carol Ann Duffy, Hanif Kureishi bulunuyor.

Ne yazmıştı?
Sıklıkla din polisi hakkında eleştirel yazılar kaleme alan Bedevi, ülkenin en büyük üniversitesini “terörist kampı” olarak nitelendirmişti. Blogger, ayrıca Suudi Arabistan’da yasak olan sevgililer gününün de kutlanabileceğini savunmuştu.

JAMES FENTON
James Fenton

(www.radikal.com.tr)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı