KİTAP

Ressam Abidin Dino, Ressam Fikret Muallâ’yı anlatıyor.

Ressam Abidin Dino’nun dostu Fikret Mualla’yı anlattığı ‘Gören Göz İçin Fikret Muallâ’ kitabı Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı. Abidin Dino, kendisi bir öykücü gibi; Fikret  Muallâ’yı bir öykü kahramanı gibi anlatıyor.

‘Gören Göz İçin Fikret Muallâ’da Abidin Dino, 1930’larda Bakırköy Akıl Hastanesi’ne yaptıkları bir ziyaretin anısıyla başlayarak Ayasofya’dan Galata’ya, Bakırköy’den Saint-Anne’a, İstanbul’dan Paris’e bütün duraklarıyla, ölümde sonlanan yolculuğunda Fikret Muallâ’nın hayatındaki kırılma noktalarını, dönemiyle, dönemin şartları ve insanlarıyla birlikte dile getiriyor.

Abidin Dino, Fikret Muallâ ile olan derin dostluğunu bir dil şölenine dönüştürürken, resim sanatı üzerine de önemli yorumlarda bulunuyor.

Usta edebiyatçılarımızdan Ferit Edgü de Abidin Dino’nun kitabını şöyle anlatıyor:
“Bir ressamın bir başka ressam üzerine yazdığı, bu elinizde tuttuğunuz kitap, Türkçede benzeri olmayan bir kitaptır. (…)
Bu, dünya görüşleri birbirinden farklı, sanatları birbirinden ayrı yollarda ilerlemiş iki sanatçının dostluğunun kitabıdır…
Tek sözcükle bir vefa kitabıdır.”

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/sanat/goren-goz-icin-fikret-mualla-abidin-dino/

Başa dön tuşu