SANATTANTİYATRO

Sahne Eseri Yazma Yarışması’nda başvurular başladı.

Bursa Nilüfer Belediyesi yeni yılda da Mitos Boyut Yayınları işbirliği ile ‘Sahne Eseri Yazma’ yarışması düzenleyecek. Yarışmada yer almak isteyenler için son başvuru tarihi 3 Mayıs 2019.

Sanatın yanında durmanın kamu görevi olduğu bilincindeki yönetim anlayışını büyütmeye çalışan Nilüfer Belediyesi, tiyatro yazarlığına teşvik amacıyla her yıl Mitos Boyut Yayınları işbirliği ile Sahne Eseri Yazma Yarışması düzenliyor. Yarışmanın bu yıl ki süreci de başladı.

Yaşanan toplum meselelerini sahne fikrini merkeze alarak ve tiyatro estetiği içinde aktarmayı amaçlayan genç yazarları teşvik etmek, yerli tiyatro oyunu repertuvarını zenginleştirmek, edebiyatçıları, şairleri tiyatro oyunları yazmaya özendirmek amacıyla düzenlenen yarışma, 2019 yılı içinde sonuçlanacak. Organizasyon ve başvuru sürecinin sorumluluğunu Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu’nun üstlendiği yarışmaya katılmak isteyenler 3 Mayıs 2019 saat  17.00’a kadar başvuruda bulunabilir. Sonuçların 2019 yılının Ekim ayında açıklanacağı yarışmaya başvurular Yüzüncüyıl Eğitim ve Sanat Merkezi’ndeki Nilüfer Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü’ne elden, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacak.

Yarışmada bu yıl birincilik ödülü 10 bin TL, ikincilik ödülü 8 bin TL, üçüncülük ödülü 6 bin TL, Nilüfer Belediyesi Özel Ödülü de 10 bin TL olarak açıklandı.

Dereceye giren oyunlar Mitos Boyut Tiyatro Yayınları tarafından basılacak. Konu kısıtlaması olmayan ve eserlerin Türkçe yazılması şartı bulunan yarışmaya adaylar en fazla bir eser ile başvurabilir. Yarışma oyunlarının, daha önce basılmamış ve sahnelenmemiş olması gerekiyor. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacak. Ayrıca, başvuru sahipleri, dereceye giren oyunlar üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını birinci baskı için Nilüfer Belediyesi ve Mitos Boyut Tiyatro Yayınları’na devrettiğini kabul etmiş olacak.

Dereceye giren oyunlar Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu tarafından 3 yıl içinde sahnelenebilecek.  Yarışmaya katılmak isteyenler şartnameyi ve başvuru formunu  http://www.nilufer.bel.tr/nilufertiyatro adresinden temin edebilir.

 Yarışma katılım koşulları aşağıdaki gibidir:
 1. Yarışmaya adaylar en fazla 1 (bir) eser ile başvururlar.
 2. Yarışma oyunlarının daha önce basılmamış ve sahnelenmemiş olması gerekmektedir.
 3. Yarışma; daha önce “herhangi bir oyunu” kurum tiyatroları, ödenekli tiyatrolar ya da Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen tiyatrolarda sahnelenmeyen yazarlara açıktır.
 4. Nilüfer Belediyesi tarafından bir kişiye verilecek olan “Özel Ödül” için 3. maddede anılan şartlar geçerli değildir. Bu kategori için katılım herkese açıktır.
 5. Nilüfer Belediyesi, Mitos Boyut çalışanları, Seçici Kurul Üyeleri ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.
 6. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. (Posta veya kargodaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.)
 7. Başvuru sahipleri, dereceye giren oyunlar üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını birinci baskı için Nilüfer Belediyesi ve Mitos Boyut Tiyatro Yayınları’na devrettiğini kabul eder.
 8. Dereceye giren oyunlar Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu tarafından 3 yıl içinde sahnelenebilir. Bu süre zarfında oyunun başka tiyatrolar tarafından sahnelenmesi Nilüfer Belediyesi’nin yazılı iznine tâbidir.
 9. Konu kısıtlaması yoktur. Ancak oyunlar Türkçe yazılmalıdır. Yalnızca özgün eserlerle başvurulabilir.
 10. Yarışmaya gönderilen oyunların özgünlüğüne ilişkin sorumluluk yazarlarına aittir. Üçüncü kişilerin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda oyun sahibi, uğrayacağı ve uğratacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
 11. Başvuru sahipleri, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır. Değerlendirme sonrasında olsa bile şartlara uymadığı fark edilen eserden ödül geri alınır.
Yarışmaya katılacak olan oyunlar:
 • Oyun metni, 12 punto Times New Roman fontu ile Normal (A4) boyutunda sayfalara yazılmış olmalıdır. Oyun metninin 6 kopyası ve  dijital kopyasını içeren bir USB/Flash Bellek tek bir zarfa (1. Zarf) konulmalıdır.
 • Her nüshanın ilk sayfasında oyunun adı, oyunun türü, perde/sahne sayısı, sayfa sayısı ve eserin kaç vuruştan oluştuğu ve rumuz yer almalıdır. İkinci sayfada ise oyunun adı ve rumuzun ardından yarım sayfalık oyun özeti olmalıdır.
 • Yarışma rumuzu üç harf ile üç rakamdan ibarettir ancak yarışmanın özel ödülüne başvuru yapacak olan katılımcıların, rumuz harfini ‘Ö’ harfi ile başlatmaları zorunludur.  Örneğin ABC123, FMH631, BGS389 ve özel ödül için başvuru ÖZY123 gibi.)
 • Kapaktan başlayarak her sayfanın sağ altında sayfa numarası olmalıdır.
 • Kapalı, üzerinde sadece rumuz yazılı olan bir diğer zarfın (2.zarf) içine; Katılımcılar başvuru formunu doldurarak koymalıdırlar.
 • Başvuru formu; http://www.nilufer.bel.tr/nilufertiyatro adresinden temin edilebilir.
 • Harici bellek ve 6 nüsha oyununun bulunduğu zarf ile (1. zarf) formun bulunduğu zarf (2. zarf) üzerinde isim yazmayan başka bir zarfa konularak teslim edilmelidir.
 • Eserler minimum 50 bin vuruş olmalıdır.
 • Başvuru adresi aşağıda belirtilen kurum adresidir. Başvurular elden, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilir.
 • YUKARIDAKİ ŞARTLARA UYMAYAN BAŞVURULAR DEĞERLENDİRMEYE ALINMAYACAKLARDIR.
Yarışma Takvimi:
         Son Başvuru Tarihi: 03 Mayıs 2019 saat 17.00’den sonra belirtilen adrese ulaşan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
         Ödüle değer bulunan oyunlar 2019 Yılı Ekim ayı içerisinde http://www.nilufer.bel.tr/nilufertiyatro adresinden duyurulacaktır.

Başa dön tuşu