SANATTAN

Tarihin İlk Su Altı Fotoğrafları

Tarihin ilk su altı fotoğraflarının bu kadar eğlenceli olduğunu bilmiyorduk.

Barbekü yapanlar, gazete okuyanlar, flörtleşen sevgililer, engelli koşu yapıp kokteylini yudumlayanlar… 1930’lu yılların sonunda pek çok fotoğrafçı böyle kareler yakalıyordu. Ancak Bruce Mozert‘in ufak bir farkı vardı: Bütün bu kareleri su altında çekiyordu!

O kadar modeli suyun altında uzun süre nefessiz kalmaya nasıl ikna etti, dönemin teknolojisiyle ışığı nasıl böyle başarılı kullandı, inanın kimseler bilmiyor. Ancak bilinen bir şey var ki şu anda 99 yaşındaolan, su altı fotoğrafçılığının öncü isimlerinden Bruce Mozert yaptığı eğreti su altı kamerasıyla Hollywood’a adım attığında anında yıldızı parladı. Dergilerin özel fotoğraf serilerinde aranan isim oldu.

Belki su altında ilk fotoğrafı çeken isim değildi Bruce Mozert ama en eğlenceli ve başarılıları onunkiler oldu:

Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 2

Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 10Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 11Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 1Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 3Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 4Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 5Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 7Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 8Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 9

Bruce Mozert ilk su alti fotograflari 1021

 

(www.nolm.us)

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı