SANATTANTİYATRO

Tiyatro Kare’den İnteraktif Oyun “Şen Makas”

Boston’da aralıksız sahnelenen ve Amerikan tiyatro tarihinin en uzun oynanan oyunu olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen interaktif komedi “ŞEN MAKAS” oyununu, Özgür Yetkinoğlu uyarladı, usta oyuncu Nedim Saban yönetiyor.

Basın tanıtımı yapılan oyun için Nedim Saban, dünyada her şeyin değiştiği ancak kuaför ortamlarının değişmediğini, polisiye ve interaktif bir oyun olan ‘Şen Makas’ oyununun sonuç bölümünü seyircinin değiştirebilediğini belirtti. Saban, ekibiyle ilgili ‘Yaratıcı bir ekiple çalıştım, bu ekip olmasa belki böyle bir oyunu yapamazdım’ şeklinde konuştu.

Oyunda şen dul bir kadını oynayan Melek Baykal, iki yıldır Nedim Saban ile ve Tiyatro Kare’de çalıştığını, bundan büyük mutluluk duyduğunu ve geçtiğimiz yıl Tiyatro Kare’de ‘Ahududu’ oyununda oynadığını söyledi. ‘Şen Makas’ oyununun interaktif bir şekilde seyirci ile etkileşim halinde olmasının güzel ve farklı olduğunun altını çizdi.

Oyunculardan Veysel Diker ise uzun yıllar tiyatro sanatının içinde olduğunu belirtirken hakkını vererek çalıştıkları bir oyun olduğunu söyledi.

İlk oyun 18 Şubat 2018 tarihinde Trump Kültür ve Gösteri Merkezi‘nde sahnelenecek. Oyun, sırasıyla 20 Şubat Bursa Tayyare Kültür Merkezi, 23 Şubat İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu, 3 Mart Trump Kültür ve Gösteri Merkezi, 4 Mart Kadıköy Halk Eğitim Merkezi‘nde sahnelenmeye devam edecek.

Oyun Hakkında;

Şen Makas Oyunu Nedim Saban yönetiminde Şimdi Türkiye’de

Katıla Katıla kahkaha : Şen Makas

Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen “ŞEN MAKAS” tiyatro severlerle buluşuyor. Tiyatrokare, 18 Şubat tarihinden itibaren Türk Tiyatrosu’nda henüz eşine rastlanmayan bir interaktif komediyi sahnelemeye hazırlanıyor.

ŞEN MAKAS’ta seyirciler bir kuaför salonundaki olayın tüm ayrıntılarına tanıklık ederek, hem oyuna katılıyorlar, hem katıla katıla gülüyorlar. Kuaför salonuna sızan katili oyunculara soru sorarak belirleyen seyircinin oy oranına göre oyunun sonu değişiyor. Her gece farklı oyun oynanıyor.

Amerikan Tiyatro Tarihi’nin En Uzun Süreli Oynanan Oyunu olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen “ŞEN MAKAS”,  Boston’da 1979 yılından bu yana aralıksız olarak perde açıyor. Oyun, Charlie Chaplin Komedi Ödülü alan tek oyun olma özelliğine sahip. Dünyanın tüm ülkelerinde yıllarca sahnelenen oyun, 1997 yılında Tiyatrokare’de büyük başarıyla sahnelenmişti.

Oyunun sosyal medya kullanımının yoğunlaştırıldığı yeni versiyonu, Nedim Saban tarafından yepyeni bir yorumla Schwarzkopf  ana sponsorluğunda sahneleniyor.

Özgür Yetkinoğlu’nun uyarladığı oyunda, geçtiğimiz yıl Tiyatrokare’nin “Ahududu” oyunuyla sahneye dönen Melek Baykal, şen bir dul kadını oynuyor.  Melek Baykal, Veysel Diker, Ebru Saçar, Cem Güler’i sorgulayarak suçluyu bulmaya çalışıyorlar. Ünlü sunucu Jess Molho’dan da yardım alarak çözülen cinayetin komiseri ise Özgür Yetkinoğlu.

Cep telefonlarının açık kaldığı “ŞEN MAKAS”ın dekor tasarımı Anıl Ateş Işık, ışık tasarımı Mustafa Bal, kostüm tasarımı Günnur Çaras, özgün müziği  Flört Grubu’ndan Çağatay Kehribar ve Bülent Güven, koreografisi Ayşegül Sünnetçioğlu’na ait. Paul Portner’in yazdığı, Nedim Saban’ın yönettiği komedinin yardımcı yönetmeni Ebru Saçar Aktaş.

Yazan: Paul Pörtner

Uyarlayan: Özgür Yetkinoğlu

Yöneten: Nedim Saban

Dekor Tasarım: Anıl Ateş Işık

Işık Tasarım: Mustafa Bal

Kostüm Tasarım: Günnur Çaras

Özgün Müzik: Çağatay Kehribar, Bülent Güven

Koreografi: Ayşegül Sünnetçioğlu

Yardımcı Yönetmen: Ebru Saçar Aktaç

Reji Asistanları:  Erdinç Doğancı, Özüm Erdil

Afiş Tasarım: Galip Aksular

Afiş Fotoğrafı:   Eren Yiğit

Klip Yönetmeni: Mert Özkan

Video Mapping: Can Akyürek

18 Şubat’ta Trump Tiyatro’da başlayacak olan oyun 20 Şubat Bursa,  21 Şubat Balıkesir, 23 Şubat İzmir Karşıyaka, 2 Mart Çorlu  Seyircisiyle buluştuktan sonra, 3 Mart’tan itibaren tekrar İstanbul seyircisiyle yoğunluklu olarak Trump Kültür Merkezi, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, Caddebostan, Kozyatağı, Ataköy ‘de buluşacak. Oyun, ayrıca 7,10,11 Mart Ankara   23 14, 15 Mart’ta İzmir’de

Oyun hakkında detaylı bilgi www.senmakas.com ve tiyatrokare.com.tr sitelerinden alınabilir.

Haber- Fotoğraf : Nasuh Bektaş 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı