SANATTAN

Türkiye’nin Oscar Adayı: ‘Sivas’

‘Sivas’, 88. Oscar ödüllerinde en iyi yabancı film dalında Türkiye’yi temsil edecek.

Amerika’da yapılacak 88. Akademi Ödülleri’ne (Oscar)” En İyi Yabancı Film” dalında Türkiye’nin adayı, yönetmenliğini Kaan Müjdeci‘nin yaptığı “Sivas” filmi oldu.

Kültür Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan seçici kurul, Amerika’da yapılacak 88. Oscar Ödülleri En İyi Yabancı Film dalında Türkiye adayı olarak ‘Sivas’ı seçti. Açıklamayı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu Başkanı Mehmet Güleryüz yaptı. 11 yaşında bir çocuk ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin bozkırda geçen hikayesini anlatan filmin senaryosu da Müjdeci’ye ait.

71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüş, küçük oyuncusu Doğan İzci‘ye Bastio d’Oro’da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırmış olan yapım, En İyi Yabancı Dilde Film dalında değişik ülkelerden başvuran 50’nin üzerinde filmle birlikte ön elemeden geçecek.

88. Akademi Ödülleri, 28 Şubat 2016’da Los Angeles’da yapılacak bir törenle dağıtılacak.

Oscar için bu yıl Türkiye’den 19 film başvuru yapmıştı. Mahsun Kırmızıgül, yönetmenliğini yaptığı “Mucize” filminin seçilmemesine ‘İzleyenlere, emeklerimize haksızlık yapıldı’ diyerek isyan etmişti.

‘Sivas’ Filminin başrol oyuncularından Ozan Çelik ile yaptığımız röportajı buradan okuyabilirsiniz:
http://www.kitaptansanattan.com/roportaj/sivas-filminin-genc-oyuncusu-ile/

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı