HEYKELSANATTAN

Uğur Seyrek’in dans eden heykelleri!

Teşvikiye Sanat Galerisi, Sanatçı Uğur SEYREK’in ”Gölgenden Kaçamazsın” adını verdiği heykel ve desen sergisine ev sahipliği yapıyor.

Koreograf Uğur SEYREK, dans hayatının yanı sıra 1983 yılında Berlin’de resim ve heykel çalışmalarına başladı. Altmışın üzerinde kişisel ve karma sergiye katıldı. Bu sergilerde özellikle Stuttgart dönemindeki  çalışmaları ilgi odağı oldu. Onun resim ve heykellerinde dansın, koreografilerinde resim ve heykelin etkileri görünür. Desen çalışmaları hem koreografilerinin hem de heykellerinin başlangıç noktasıdır. Sanatçı, koreografi çalışması yapacağı müziği defalarca dinlerken, desenler de beraberinde ‘akarcasına oluşur’ kendi ifadesiyle. Heykeller ise koreografisini yapacağı eserin dans hareketleridir aslında, tek tek… Adımlar, dönüşler, duruşlar… 

”Birebir olmasa da bu çalışmalarla koreografinin nasıl bir şey olacağını hayal etmeye çalışıyorsunuz. Hep böyle oluşuyor. Başka türlü de olmuyor, birbirini besliyor işler. Danstan bağımsız yaptığım bir heykel çalışması yok gibi…”

Uğur Seyrek’in ”Gölgenden Kaçamazsın” adını verdiği bu sergisinde yer alan son heykel çalışmaları, koreografisini ve rejisini yaptığı Yunus Emre eserinin çalışmalarıyla eş zamanlı olarak hayata geçen eserlerdir.

2016, 2017, 2018 yıllarında yaptığı yaklaşık 20 heykel ve 28 desenden oluşan sergi 5 Nisan 2019 tarihine kadar gezilebilecek.

Teşvikiye Sanat Galerisi
Şakayık Sok. Marta Apt. 49/3
Nişantaşı, İstanbul, Turkey

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı