RESİMSANATTAN

Van Gogh’un Son Resmini Yaptığı Yer Tespit Edildi.

Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un kendini vurmadan birkaç saat önce son resmini yaptığı lokasyon keşfedildi. Van Gogh’un “Tree Roots” isimli işinin birkaç yıl önce ressamın son eseri olduğu belirlenmişti.
he Art Newspaper’da yer alan habere göre şimdi ise bir kartpostal sayesinde doğru konum bulunmuş oldu.

Paris’in kuzeyinde bulunan Auvers-surOise köyünde, ressamın 29 Temmuz 1890’da öldüğü noktaya Van Gogh’un erkek kardeşi Theo’nun büyük büyük torunu Willem van Gogh ile Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi Direktörü Emilie Gordenker tarafından resmi bir seramoni ile plaket yerleştiriliyor.

Hem ailenin hem de müzenin en yetkili isminin törende oluşu, sanatçının trajik ölümüyle ilgili yeni bilgilere de sebep olabileceği düşünülüyor.

KARTPOSTALDAN BULUNUYOR

Auvers-sur-Oise, Rue Daubigny (1900-10) Courtesy of @arthénon

Keşfin hikayesi de oldukça ilgi çekici. Gizem, Maison Van Gogh ile ilişkili bir kuruluş olan Institut van Gogh’un Bilim Direktörü Wouter van der Veen’in kartpostalları karıştırmasıyla aralanıyor. Dört ay önce bisiklet süren bir insanın fonda ise ağaçların yer aldığı bir kartpostala denk gelen van der Veen, bu sahne ile Van Gogh’un “Tree Roots”unun benzerliğini fark ediyor. 1890 tarihli eser ile 1900-1910 tarihli kartpostalı karşılaştırdığında ise aynı ağaç sıralarını betimlediklerine ikna oluyor.

KÜTÜK HALA ORADA

Koronavirüs salgını dolayısıyla seyahat engellemesine takılsa da vazgeçmeyen direktör, mayıs ayında Auvers’e giderek kartpostaldaki noktayı buluyor. Hem resimde hem de kartpostalda yer alan en büyük ağaç kütüğünün hala orada olduğunu görüyor. Van Gogh’un konakladığı yere oldukça yakın olan konumun, yıllardır uzmanlar tarafından keşfedilmemiş olması ise aradaki bağlantının eksikliğine ve rotanın bitki örtüsüyle kaplı oluşuna bağlanıyor.

Courtesy of @arthénon

Koruyucu bir bariyerle çevrelenen alan, pandemi önlemlerinin ardından açılarak ziyaretçilerle buluşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu