SANATTANYENİ ÇIKAN ALBÜMLER

Yeni Türkü’nün İlk Albümü çıktı!

Raflardan kaldırılışının 33. Yıldönümünde Yeni Türkü’nün kuruluş ve ilk albümleri olan ‘’Buğdayın Türküsü’’ gerçekleştirme hikayelerini de anlatan Can Dündar imzalı ‘İlk Türkü’’ belgesel DVD ‘siyle birlikte tıpkı basım CD olarak Ada Müzik’ten yayımlandı.

Bu albüm, Pablo Neruda’nın ‘’Canto General’’ isimli manzum eserinin ‘’fugitivo’’ isimli bölümünden alınmış Türkçeye şiirsel çevirisi Hilmi Yavuz tarafından yapılmış ‘’Buğdayın Türküsü’’, Can Yücel’den ‘’Sardunya’ya Ağıt ve İşçi Marşı’’, Yaşar Miraç’tan ‘’Bekçi Kazımın Türküsü, Özgürlük, Bir Ölü Daha Geçti’’, Nazım Hikmet’ten ‘’Mapushane Kapısı, Beyazıt Meydanındaki Ölü ve Sen’’, Kemal Burkay’dan ‘’Sonbahar’dan Çizgiler’’ şiirlerinin Selim Atakan’ın besteleriyle buluşmasından oluşmaktadır..

11 şarkının yer aldığı albümde biri hariç tüm besteler Selim Atakan imzası taşıyor. Gelincik adlı enstrümantal şarkının bestesi ise Derya Köroğlu’na ait. Kayıt ve Miks, Ümit Eroğlu tarafından, Ümit Eroğlu Stüdyosu, Kavaklıdere, Ankara da 1979 yılında yapıldı. Masteringi Muammer Tokmak ve Derya Köroğlu, İstanbul Stüdyo Marşandiz de 2000 yılında gerçekleştirdi. Fotoğraflar, ön, arka kapak illustrosyonları ve tasarım ise Yılmaz Aysan tarafından 1979, 2013’te yapıldı.

Buğdayın Türküsü albümü 10 Aralık itibarıyla djital platformlarda, 17 Aralık’tan itibaren  iTunes’ta yayınlanıyor olacak..

YENİ TÜRKÜ 2

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı