MÜZİKSANATTANYENİ ÇIKAN ALBÜMLER

Yurdal Çağlar’ın Üçüncü Albümü ‘Nomad’ Çıktı

Yurdal Çağlar’ın Üçüncü Albümü ‘Nomad’ 18 Temmuz’da Bütün Digital Platformlarda…

Yurdal Çağlar, pandemi sürecinde ürettiği ‘Nomad’ albümünü şöyle anlatıyor:

“Üçüncü albümüm Nomad, pandemi süreciyle içine düştüğümüz yalıtılmışlığa karşı bir direniş biçimi olarak ortaya çıktı. Yaklaşık bir buçuk yıllık bir çalışmanın ürünü olan Nomad, bugüne dek müzik ve ses alanında biriktirdiklerimi ortaya dökmemi,her geçen gün kendi yapabildiklerimi ve yapabileceklerimi yeniden keşfetmemi sağladı.

Albümün tamamı evdeki stüdyomda tek başıma çalıp kaydettiğim parçalardan oluşmaktadır. Bu albümde ilk kez kendi sesimi kullandım. Ev ortamındaki çeşitli gündelik eşyaları ve objeleri (farklı ebatlarda tencere ve tavalar, metal, cam ve kabuklar, oyuncaklar, satranç tahtası, balon vb. malzemeleri) kullanarak bir perküsyon takımı oluşturdum. Bunun yanında, karantina sürecini ailecek evde geçirmenin bir sonucu olarak çocuklarım da sesleriyle müziğin içine dahil oldu. Yine ilk kez bir albümümde, perdesiz gitar, ud ve bas gitar çaldım. Bütün bu üretim süreci, önceden belirlenmeden, farklı aşamalarda deneysel bir yaklaşımla yeni ögelerin eklemlenmesiyle ilerledi. Bu yönleriyle, Nomad önceki albümlerimden büyük farklılıklar gösteriyor ve bir çalgıcıdan müzisyene dönüşme çabamın yeni bir evresi olarak müzikal kariyerimde özel bir yere sahip.

Albümde farklı havalarda 16 parça var. Başlarda bir pürüz gibi algıladığım bu çeşitliliğin, zamanla aslında albümün en anlamlı ve karakteristik taraflarından biri olduğunu fark ettim. Yine albüm projesi kapsamında, bazı parçalara videolar çekerek sanatsal üretim alanımı genişletmeye çalıştım. Bu videoları peyderpey YouTube kanalımda yayınlayacağım.

Bu vesileyle, albümün oluşma sürecinin her aşamasını büyük titizlikle takip eden ve benden cömert desteğini hiç bir zaman esirgemeyen sevgili dostlarım Görkem Arıkan ve Çağrı Erdem’e sonsuz teşekkür ederim. İkisiyle de defalarca kez saatler süren online toplantılar sayesinde albüm son halini aldı. Görkem Arıkan ayrıca miks ve masteringiyle müziğime bambaşka bir tını kattı. Albümün kapak tasarımını #marinarayzuki (Marina Rayzuki) yaptı. Kendisinin sanatına büyük hayranlık duyuyorum. Marina’ya albüme katkısından dolayı çok teşekkür ederim. Süreç boyunca verdiğim rahatsızlığa sabırla direnen sevgili Filiz Tütüncü Çağlar’a ve sesleri ile bu albümün gerçek yıldızları olan oğullarım Fırat ve Sidar’a çok teşekkür ederim. Son olarak, Nomad’a kulak verip dinleyen herkese çok teşekkür ederim. Ne de olsa, müzik paylaştıkça güzel. Bu albümü Covid’e yakalanıp çok zor günler geçirmesine rağmen bizi terk etmeyen kardeşim Taner Çağlar’a ithaf ediyorum.”

Albüm Kapağı
Marina Rayzuki

https://open.spotify.com/album/6B6hvNwf6Fijc08vsne7AL?si=YFy5kOeHQK-r757rY8NFzA&dl_branch=1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu