KONSER & MÜZİK FESTİVALİ

Alexander Malofeev “Bir Rus kışı” İle Lütfi Kırdar’da

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali, festivalin kapanışının ardından 14 Kasım Pazar akşamı tek seferlik özel bir konser gerçekleştirecek. Festival, Rusya’nın yeni piyano dehası Alexander Malofeev’i, başarılı genç şef Finnegan Downie Dear yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda ağırlıyor.

Corriere della Sera’nın “Rus piyano geleneğinin son fenomeni” olarak nitelendirdiği, 21. yüzyılın genç piyano dâhisi Malofeev, baş döndürücü virtüözitesiyle Rachmaninov’un duygulu dünyasını zirveye taşıyan piyanist olarak tüm dünyada ayakta alkışlanıyor. Malofeev, “Bir Rus Kışı” başlığını taşıyan konserde, romantik piyano repertuvarının incisi, Rachmaninov’un 2. Piyano Konçertosu ve Mendelssohn’un en neşeli yapıtı “İtalyan”ı seslendirecek.

Alexander Malofeev henüz 13 yaşındayken Uluslararası Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması’nın birincisi olarak dünya çapında dikkat çekti. Kısacık bir süre içinde hem uluslararası üne kavuşan hem de neslinin önde gelen piyanistlerinden biri olarak kendini kabul ettiren sanatçı, Teatro alla Scala’da Valery Gergiev yönetiminde konser verdiğinde ise yalnızca 14 yaşındaydı. Bugüne kadar prestijli pek çok yarışmada birinciliği kucaklayan Malofeev, Philadelphia, Santa Cecilia, Lucerne, Filarmonica della Scala, RAI, Mariinsky, Verbier Festivali Oda Orkestrası gibi ünlü topluluklarla aynı sahneyi paylaştı.

Finnegan Downie Dear 2020 Mahler Yarışması’nın birincisi oldu ve geçtiğimiz sezon, İsveç Radyo Senfoni Orkestrası, Ensemble Resonanz, Klangforum Wien, RTÉ Ulusal Senfoni Orkestrası, RTÉ Konser Orkestrası, Kosice Devlet Filarmoni Orkestrası ve BBC Konser Orkestrası’nın şefliğini üstlendi. Program hâkimiyeti ve yoğun ve olgun performanslarıyla giderek daha çok tanınan sanatçı, aynı zamanda ödüllü Shadwell Operası’nın müzik direktörü.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) uzun bir dönem İKSV’nin sürekli orkestrası olarak festivalin açılışlarının yanı sıra önemli yapıtların dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Ekim ayında, Açılış Konseri’nde izleyicileriyle buluşan topluluk en son Avrupa turnesinde Théâtre des Champs Elysées’de ayakta alkışlandı. BİFO festivalin “Bir Rus Kışı” konserinde şeflik kürsüsünde Finnegan Downey Dear ile birlikte, önce Rachmaninov’un yapıtında Malofeev’e eşlik edecek ve ardından Mendelssohn’un en neşeli eserini seslendirecek.

PROGRAM

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI & ALEXANDER MALOFEEV

FINNEGAN DOWNIE DEAR şef

ALEXANDER MALOFEEV piyano

Sergei Rachmaninov

Piyano Konçertosu no.2, Do minör, op.18

Felix Mendelssohn

Senfoni no.4, La minör, op.90, “İtalyan”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu