KÜLTÜREL MİRAS

Atina, Europa Nostra Heritage Hub’ın Ev Sahibi Oldu

Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz için

Atina Belediyesi, Avrupa kültürel miras kuruluşları federasyonu Europa Nostra ve Çevre ve Kültürel Miras Derneği (ELLET) arasında stratejik bir ortaklık kuruldu.
Merkezi Lahey ve Brüksel’de bulunan Europa Nostra’nın bu kararının ardından Atina, Krakov’dan sonra Avrupa’da Europa Nostra Miras Merkezi’nin kurulduğu ikinci şehir oldu.
Yunanistan’daki kültürel mirasın yanı sıra korunması ve tanıtılması alanındaki kilit rolünü geliştiren ve pekiştiren bir gelişme olduğu konusunda fikir birliği mevcut.

Atina’da Europa Nostra Miras Merkezi’nin kurulması, Atina Belediyesi ve Europa Nostra tarafından merkezin daha geniş güney bölgesinde koordinasyonu, yönetimi ve temsili için seçilen ELLET arasındaki yakın iş birliğinin sonucudur. Özellikle Doğu Balkanlar’a odaklanarak, Doğu Avrupa ve Akdeniz çanağını kapsayan merkezin rolü, örgütün Avrupa’nın bu önemli bölümündeki faaliyetlerini geliştirmek ve güçlendirmek aynı zamanda sivil toplum örgütlerini Avrupa mirasının korunmasına dahil etmektir. Aynı zamanda, Hub aracılığıyla, kültürel mirasın korunması alanında UNESCO Dünya Mirası Sözleşmesinin ve kültürel mirasla ilgili diğer Avrupa belgelerinin uygulanmasında tarihsel açıdan bir merkez olarak Atina’nın rolü önem kazanıyor.

   Atina’daki Europa Nostra Miras Merkezi’nin ana faaliyet alanları arasında;

  • Atina Belediyesi için tematik bir öncelik olan kültürel mirasın korunması ve tanıtılmasında şehirlerin/ yerel yetkililerin rolünün vurgulanması ve AB’nin şehir ve bölgelerinden iyi uygulamaların araştırılması/belirlenmesi. Avrupa’da tarihi şehirlerde konutları desteklemek için iyi uygulamalar;
    • Bilinçlendirme programları, kapasite geliştirme ve ağ oluşturma yoluyla gençleri kültürel mirasa dahil etmek;
    • ELLET’in risk altındaki kültürel ve doğal mirasın korunmasına yönelik kampanyalarda uzun yıllara dayanan deneyimine dayanan, 50 yılı aşkın bir süreyi kapsayan bir “Tehlike Altındaki Miras için SOS” programı geliştirmek;
    • ELLET’in ‘Yunan Kültür Yolları’ Programının Atina’daki Europa Nostra Miras Merkezi kapsamındaki ülkelere genişletilmesi projeleri bulunuyor.

Atina’nın tarihi merkezinde konutları güçlendirme planı

Europa Nostra Miras Merkezi’nin kurulması, Atina’nın tarihi merkezindeki konutların kentsel dokusu ve sakinleri ile ilgili olarak korunmasına ilişkin sorunun ele alınmasına da katkıda bulunacak. Tarihi şehirlerdeki konutların güçlendirilmesine yönelik en iyi Avrupa uygulamaları, Atina’daki Europa Nostra Miras Merkezi tarafından incelenecek ve merkezin kapsadığı diğer şehirler için faydalı sonuçlar örnek olarak kullanılacaktır.

Bu çabanın bir parçası olarak, şehir merkezinden ayrılan sakinlerin endişe verici eğilimini sınırlamak için Atina’nın merkezinde uygun fiyatlı konutların teşvik edilmesinin yanı sıra terk edilmiş eski binaların uyarlanabilir şekilde yeniden kullanılması temel öncelik olacaktır. Kentin zengin kültürlerarası ve sosyal çeşitliliğini korumak ana hedeftir.

Atina’daki Europa Nostra Miras Merkezinin Lansmanı

Atina’daki Europa Nostra Miras Merkezi, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis, ELLET Çevre ve Kültürel Miras Derneği Başkanı Lydia Carras’ın da bulunduğu lansmanla bu ayın başında açıldı. Europa Nostra Genel Sekreteri Sneška Mihailović ve ELLET’in Europa Nostra’daki temsilcisi Alexandra Mamalinga-Prokopiou ile birlikte çalışacaklar.

Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis yaptığı açıklamada; Kültür, doğa, barış ve demokrasi hakkında konuştuğumuzda Atina doğal bir ‘laboratuvar’. ELLET ve Europa Nostra ile başlattığımız bu stratejik ortaklıkla, bu karşılaştırmalı avantajlara ek ivme kazandırıyoruz. Bilgi ve iyi uygulamalarla, ‘dünün’ Atina’sına göre ‘yarının’ Atina’sı için genel planımızı zenginleştiriyoruz. Özellikle bu dönemde önemli olan, bu ortaklık sayesinde tarihi merkezdeki konutların teşvik edilmesini ve şehrin kimliğinin bir parçası olan terk edilmiş binaların uyarlanabilir şekilde yeniden kullanılmasını sağlayacağımız gerçeğidir. Bugün vizyoner bir başlangıç ​​yapıyoruz şeklinde düşüncelerini ifade ederken Europa Nostra’nın İcra Başkanı Prof. Hermann Parzinger mesajında ​​şunları söyledi; Europe Nostra adına, Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’in vizyoner liderliğindeki Atina şehrine güven ve destekleri için teşekkür etmek istiyorum. Avrupa’nın tarihi başkenti ve demokrasinin beşiği olan Atina’daki Europa Nostra Miras Merkezi’nin, Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’deki doğal ve kültürel mirasa bağlı sivil toplumun sesini hem güçlendirecek hem de yerel, ulusal, bölgesel ve Avrupalı ​​aktörler arasında kamu ve özelde daha fazla yapılandıracaktır.

Europa Nostra Genel Sekreteri Sneška Mihailoviç ise,Atina’daki ikinci Europa Nostra Miras Merkezi’nin kurulması, Yunanistan’daki Ülke Temsilcimiz ELLET ile uzun süredir devam eden ve verimli bir ortaklığın son derece memnuniyet verici bir devamıdır. Geçtiğimiz on yıllar boyunca Europa Nostra ve ELLET, Avrupa’mızın dünü, bugünü ve geleceği için çok temel bir değere sahip olan Yunanistan’daki kültürel mirasın yararına el ele çalıştı. Bu Merkezin lansmanının, ELLET’in kültürel mirasa 50 yıllık olağanüstü bağlılığını kutladığı yılda gerçekleşmesi çok semboliktir. Böylesine özel ve unutulmaz bir günde, ELLET’in kurucu ortağı ve Europa Nostra’nın merhum Başkan Yardımcısı Costa Carras’ı saygıyla anmak istiyorum. Artık fiziksel olarak aramızda olmasa da mirası bu Hub’ın çalışmalarıyla yaşayacak ve devam edecek” dedi. ELLET Başkanı Lydia Carras şunları vurguladı: “ELLET’i Atina’daki Europa Nostra Miras Merkezi’nin koordinatörü olarak önerdiği için Europa Nostra’ya ve merkezin çalışması için gerekli olan bu girişimi başından beri desteklemeye istekli oldukları için Atina Belediyesi’ne teşekkür etmek istiyorum. Merkezin bize diğer Avrupa ülkelerindeki iyi uygulamaları inceleme ve bunları Balkanlar ve Doğu Akdeniz’den katılımcı ülkelerde tanıtma fırsatı sunacağına inanıyorum. Onlardan çok şey öğreneceğimize inanıyorum ve fikirlerini almak için sabırsızlanıyoruz. Bu, Europa Nostra’nın mükemmel bir girişimi ve ülkemiz için gerçek bir onurdur. Avrupa’mızın en güçlü temellerinin kültürel ve insanların ortak mirasından geçtiğine inanıyorum

Son olarak ELLET’in Europa Nostra’daki temsilcisi Alexandra Mamalinga-Prokopiou şunları dile getirdi; “Bu, ELLET’in önemli çalışmalarını tanıyan Europa Nostra’nın çok önemli bir girişimidir ve ortak çıkarlarımız için uzun yıllara dayanan yapıcı bir iş birliğini daha güçlendirecektir. Kültürel ve Doğal Miras. Ne de olsa tüm Avrupa insanlarını birleştiren ortak kültürel mirasımızdır

Europa Nostra hakkında

Europa Nostra, Avrupa mirası STK’ları federasyonudur. Merkezi Lahey’de bulunan kuruluş, 40’tan fazla ülkeden, kamu kuruluşlarından ve özel şirketlerden 250’den fazla üye kuruluşu ve 150 ortak kuruluşu bir araya getirerek, Avrupa mirasına sahip çıkan 5 milyondan fazla insandan oluşan bir ağ oluşturmaktadır. Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, UNESCO ve diğer uluslararası kuruluşlarla yakın ilişkiler sürdüren Avrupa’daki en büyük ve en temsili miras ağı olarak tanınmaktadır. Europa Nostra, En Tehlike Altındaki 7 programı ve mükemmel miras projeleri için prestijli Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri gibi medyada geniş çapta yer alan savunuculuk kampanyaları yürütür. Türkiye’de de 2010 Avrupa Başkenti Ajansı’ndan beri dernek olarak varlığını sürdürmektedir. Umalım ki, böyle bir merkezin Atina’da kurulmuş olması, ülkemizde kültürel miras sektöründe iş birliklerinin ve projelerin önünü açar.

Bilgi için europanostra.org.tr

Haber-Hazırlayan: Mine Bora Diri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu