KÜLTÜREL MİRASKÖŞE YAZILARIMine Bora DiriMuğla

Deniz Ülkesi Sergisi Bodrum’da – Mine Bora Diri yazdı…

Bodrum Deniz Müzesi, “Deniz Ülkesi” (SeaLand) sergisine 17 Nisan – 30 Haziran 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren müze, Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan Merhaba Günü’nü kutlamak amacıyla bu özel sergiyi düzenlemiş bulunuyor. Halikarnas Balıkçısı’nın “Merhaba”sını küresel bir dostluk ve barış çağrısına dönüştürme girişimi olarak başlayan bu etkinlik, İstanbul, Londra, Lizbon, Zürih, Nisiros, Bakü ve Bodrum’da yaşayan sanatçıları bir araya getiriyor. Bodrum Deniz Müzesi müdürü Selen Cambazoğlu’nun sergi yazısında belirttiği gibi;

“Deniz ülkesinde sınırlar, deniz, dil ortak. Görmek için biraz eğilmek, bazen geri çekilip gerinmek bazen de sadece bakmak gerekecek. Denizi koruma, bakma-görme, dinleme-anlama ekseninde bir farkındalığa ev sahipliği yapmayı amaçladık”

Deniz Ülkesi Sergisi Bodrum’da - Mine Bora Diri yazdı...

 Eserler Diyalog Kuruyor

Yaratıcı bir birliktelikle yola çıkılan Deniz Ülkesi’ne ulaşmak için kültür sanatın dönüştürücü ve paylaşımcı kuvvetini yanlarına aldıkları görülüyor. Denizlerin ve sanatın sınırları aşan, birleştiren, eşitlikçi ve kapsayıcı taraflarının her birini insanlık vasfı olarak açığa çıkarmayı hedeflemişler. Uzak, yakın, açık denizlerde sonsuz ve sınırsız dolaşarak şehirler, göller, denizler ve kıtalar aşarak gerçek bir özgür evren çağrısı için Deniz Ülkesi’nde bir araya geldiklerini ifade ediyorlar. Gerek izleyiciyle gerekse birbiriyle diyaloğa geçen eserlerle, müzenin koleksiyonuna nüfuz etme yoluna girmişler. Müzeyi denize dair belleğin kaydını tutan, koruyan ve ziyaretçiler için sergileyen bir ülke olarak görüyorlar. Gün geçtikçe çok daha sık ve şiddetli yaşanacak felaketlere dönüşecek küresel iklim krizinin de, insan faktörünün bir sonucu olduğuna dem vuruyorlar. Bu gerçeğe bir kez daha, bu sefer sanatsal gereklilik yolundan, dikkat çekmek istedikleri fark ediliyor.

Deniz Ülkesi sergisi, sanatçıların eserlerini hem izleyiciyle hem de birbirleriyle diyaloğa sokarak müzenin koleksiyonuna yeni bir soluk katıyor. Serginin küratörleri Canan Cürgen Gültaş, Elvan Erdin ve Züleyha Altıntaş, Bodrum Deniz Müzesi’ne davet ettikleri sanatçılarla birlikte Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan Merhaba Günü’nü denize ve müzeye dair bir sergiyle kutluyorlar. Türkiye’nin ilk ve tek özel denizcilik müzesi olan Bodrum Deniz Müzesi, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok başarıya imza atmış sanatçıların katılımıyla bu önemli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Deniz Ülkesi Sergisi Bodrum’da - Mine Bora Diri yazdı...

Deniz Ülkesi sergisi, Orhan Veli Kanık’ın Hürriyet’e Doğru şiirinde kaleme aldığı;

“…/Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol / Git gidebildiğin yere.”

dizelerinin ilhamıyla izleyicilerini bekliyor. Sergiye katılan sanatçılar arasında Ahmet Sarı, Ariane Severin, Banu Birecikligil, Başak Kaptan Şiray, Canan Cürgen Gültaş, Ebru Nakamura, Elvan Erdin, Evrim Kavcar, Genco Gülan, Gözde Mimiko Türkkan, Gülşah Bayraktar, Kıymet Daştan, Kemal Tufan, Lee Garcia, Okay Özkan, Özge Topçu, Samantha Louise Emery, Seda Hepsev, Sibel Horada, Şenay Ulusoy, Volkan Aslan ve Züleyha Altıntaş yer alıyor. Sergi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Belediyesi Kültür AŞ, KIA, LG OLED, Yapıkent Grup, Doğan Cam, Protech Su Teknolojileri, Nedd Office, Ağanlar Grup, Club Marma Hotel ve ZKB Mühendislik & Danışmanlık’ın desteğiyle gerçekleşiyor.

Haziran etkinlikleri arasında 13’ünde “Sanat Müzeleri ve Sponsorluk İlişkilerinde Çevresel Sömürüye Karşı Sanatsal Müdahaleler” konulu küratör söyleşisi ardından sergi turu var. 28’inde ise “Serüven Sona Ererken” söyleşisinde küratör ve aynı zamanda sanatçılar Kıymet Daştan, Elvan Erdin, Canan Cürgen Gültaş ve Züleyha Altıntaş, müze müdürü Selen Cambazoğlu ile biraraya geliyorlar. Ulaşmak istedikleri hedef, alternatif sanat mekanları yaratarak sanatı ve izleyicisini buluşturmak, Bodrum’un çağdaş sanat yaşamına destek olabilmektir. Sergi hakkında daha fazla bilgi almak için 444 00 48 dahili 4225 numaralı telefondan, www.bodrumdenizmuzesi.org web sitesinden veya bodrumdenizmuzesi@bodrum.bel.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Sanatseverler, bu eşsiz sergide denizin ve sanatın buluşmasına tanık olma fırsatını kaçırmasınlar diyorum.

Mine Bora Diri
Kültür Yönetimi Danışmanı / Gazeteci Yazar

BORUSAN CONTEMPORARY’DE İKİ GÜÇLÜ SERGİ - Mine Bora Diri yazdı... 3

Gençleri Hedef Alan Büyük Tehlike: Elektronik Sigara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu