SANATTAN

Aydın Doğan Karikatür Yarışması Ödülleri

32’nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödülleri törenle sahiplerini buldu.

Kuruculuğunu ve Onursal Başkanlığını Aydın Doğan’ın yaptığı karikatür yarışmasının  ödül töreni Trump Alışveriş Merkezi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Terörün hedef gözetmeksizin insanları hedef alabileceğini anlattığı çalışmasıyla birinciliği kazanan Arnavut karikatürist Agim Sulaj’ın ödülünü Aydın Doğan Vakfı (ADV) Onursal Başkan Vekili Sema Doğan verdi. İkincilik ödülünü kazanan İranlı karikatürist Mohsen Nouri Najafi’nin ödülü, ADV Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve üçüncü olan İranlı karikatürist Jalal Pirmarzabad’ın ödülü ise ADV ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner tarafından takdim edildi.

AGİM SULAJ’IN BİRİNCİLİĞE LAYIK GÖRÜLEN ÇALIŞMASI

Tören öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan yarışmanın birincisi Arnavut karikatürist Agim Sulaj,  “Çok güzel bir yarışma, bu yarışmaya katıldığım için çok mutluyum. Teröre, şiddete ve savaşa karşı bir karikatür çizdim. Sosyal adaletsizliğin terörizmi provoke ettiğini anlatmak istedim” diye konuştu.

İKİNCİLİK ÖDÜLÜNÜ KAZANAN İRLANDALI MOHSEN NOURİ NAJAFİ’NİN ÇİZİMİ

BAŞARI ÖDÜLLERİ DE VERİLDİ

Seçici Kurul ayrıca; Alberto Morales Ajubel (İspanya), Angel Boligan (Küba), İshimaru Hide (Japonya), Frank Hoffmann (Almanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Musa Gümüş (Türkiye), Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye), Jose Antonio Garci Nieto (Meksika), Didier Pizzi (Fransa), Saman Torabi (İran), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) ve Mikhail Zlatkovsky’in (Rusya) eserlerini ’Başarı Ödülü’ne değer gördü.

KARİKATÜRİSTLER GÖÇ, SAVAŞ VE BARIŞ UMUTLARINI YANSITTI

Ödül alan karikatürlerin 17- 27 Haziran 2015 tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sergileneceğini belirten Candan Fetvacı, “Yarışmaya katılan ve dereceyle giren eserlerin kalitesi ile usta jüri üyelerinin bu eserleri değerlendirirken zorlanması yarışmanın dünyadaki yerini, çizgisini ve kalitesini bir kez daha ortaya koydu. Uluslararası sanatçılar çizgilerine, yine dünyanın en önemli sorunları göç, savaş ve terörü yansıtıp, barışa olan umutlarını dile getirdiler” dedi.

Fetvacı, yarışmada birincilik ödülü kazanan karikatüriste 8 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3 bin 500, ’Başarı Ödülü’ne layık görülen karikatüristlere de 500’er ABD doları verileceğini belirtti.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı