SANATTANTİYATRO

Aziz Nesin Kabare Oyununa Usta İsimden Alkış

Politik mizahın usta ismi Aziz Nesin adını yaşatmak için sahnelenen “Aziz Nesin Kabare” oyunu, Kadıköy Selami Çeşme Özgürlük Parkı Anfi Tiyatro’da sahnelendi.

Oyuna, Kadıköy seyircisinin ilgisi yoğundu. Dün akşam sahnelenen oyunun sürpriz seyircileri vardı. Tiyatro ve sinemamızın usta ismi Metin Akpınar ve Çorlu Tren Katliamında oğlunu kaybeden Mısra Öz de izleyiciler arasındaydı

Cengiz Toroman’ın uyarlayıp, yönettiği oyunda usta isimler Levent Üzümcü, Ali Hakan Beşen, Mehmet Küçükgünaydın, Cengiz Toraman rol alıyor. Oyun, Aziz Nesin’in mizah anlayışını sahneye taşırken, güncel olaylara mizahi göndermeler yapıyor. İki perdelik oyun seyirciler tarafından soluksuz izlenirken, yoğun alkışlarla beğenilerini ifade ettiler. Salgın şartlarına uyulan oyunda, Kadıköy seyircisi Açıkhava olan tiyatroyu, sosyal mesafe şartlarına göre doldurdular.

Oyun skeçleri, müzikleri, dansları ile keyifli bir seyir sunarken seyirciyi düşünmeye iten mesajlarını başarılı şekilde iletmiş oluyor. Oyun sonunda usta oyuncu Metin Akpınar ve seyirciler uzun süre oyunu alkışladılar. Oyuncular, usta oyuncu Metin Akpınar’ı selamlayıp, saygılarını sundular.

Oyun Hakkında

Uyarlayan ve Yöneten: Cengiz Toraman
Oyuncular: Levent Üzümcü, Ali Hakan Beşen, Mehmet Küçükgünaydın, Cengiz Toraman
Müzik: Sedat Utku Güçoğlu
Dekor Tasarımı: İlker Şahin
Kostüm Tasarımı: Medina Yavuz
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Koreografi: Miktat Furkan Yılmaz

Türkiye’de “mizah” denince en önde Aziz Nesin adı gelir. Bu büyük yazarımızı kaybedeli tam yirmi beş yıl oldu. Aziz Nesin Kabare onun adını yaşatmak, yeni kuşaklara tanıtmak için yola çıktı.

Toplumsal sorunlara hem içimizi acıtan hem de bol kahkahalı bir pencereden bakan, hicvin bu büyük ustası, tiyatro sahnesinde öyküleri ve şiirleriyle yeniden hayat buluyor. Bugün bile güncelliğini sürdüren, yüzümüzü güldüren, bize ayna tutup kendimizle yüzleştiren Aziz Nesin gerek duruşu gerek yapıtlarıyla yolumuzu aydınlatıyor.

Tam da Usta’nın isteyeceği gibi, Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu’nun el ele vererek, içten bir dayanışma duygusuyla bir araya gelerek yarattıkları bu oyun, uzun zamandır bize unutturulmaya çalışılan “birlikte daha güçlü” olduğumuzun somut bir kanıtıdır da aynı zamanda.

Bilmeyenler tanısın, bilenler hatırlasın diye Aziz Nesin Kabare perdelerini bol gülmeceli bir seyirliğe açıyor.

Neredeyse deyim haline gelmiş bir söz vardır: “Bu hikâye tam Aziz Nesinlik!”

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı