SANATTAN

“Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri”

11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-8 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor!

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalde bu yıl “Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” teması ile toplam 60 film gösterilecek.

2 Mayıs Cuma, saat 19.00’da Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak açılış gecesini oyuncu Sevinç Erbulak sunacak. Müzik ve dans gösterisini Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nün sunacağı gecede her yıl olduğu gibi bu yıl da bir set işçisine plaket verilecek. Zonguldak’taki kaçak maden ocaklarını anlatan “Soluk”filmi  festivalin açılış filmi olacak.

2 Mayıs saat 19:00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek Ankara Açılış programını Mert Fırat ve Çiğdem Sezgin sunacak. Boyalı Kuş grubunun  müzik dinletisinin de olacağı açılış filmi 10 Ekim ailelerinin ve CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in katılımıyla “Geride Kalanlar” belgeseli olacak.

3 Mayıs Salı 19.00’da Festival Yürüyüşü, 19.30’da ise İzmir Mimarlık Merkezi’nde ”Terane Film Müzikleri” konseri ve 10 Ekim Katliamı ile ilgili “Annem Bana Peynir Al Gel Dedi” film gösterimi gerçekleştirilecektir.

11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 4 şehirdeki gösterimlerden bir süre sonra birçok kenti kapsayan uzun bir yolculuğa çıkacak ve gösterimler her yıl olduğu gibi ücretsiz olacak.

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival,  DİSK / Sine-Sen, DİSK / DEV SAGLIK-iş, ,DİSK/Basın-iş,Türk-iş / Tez-Koop-İş ,Türk-iş / Tek Gıda-iş, KESK / SES ,TTB,  Halkevleri, Sendika.Org ve Çapul TV tarafından düzenleniyor.

Festival süresince 18 adet uluslararası, 42 adet de Türkiye’den olmak üzere toplam 60 adet uzun ve kısa kurmaca, belgesel film seyirciyle buluşacak.

Zelimir Zilnik’in güncel göçmen sorunlarını işlediği 2015 yapımı ”Seyir Defteri, Sırbistan/Log Book Serbistan”filmi ile 2016 yapımı “Japonya Sennan Ishiwata Asbest Köyü – Bir Can Kaç Para?” isimli film Japonca’dan çevrilerek izleyiciyle buluşacak.

İsveç’in Yılmaz Güney’i Bo Widerberg’den bir İşçi filmi Türkiye’de ilk defa gösterilecek ! Sendikal mücadelede müziği ilk ve yaygın kullanan bir mücadele adamının kurmaca öyküsü ”Joe Hill” filminde anlatılıyor. Bo Widerberg, Amerikan metal işçilerinin örgütlenmesi ve mücadelesini Joe Hill’in öyküsü ile birlikte dokunaklı bir şekilde işliyor.

1942 yılında içinde 769 adet yolcu bulunan Struma gemisinin  9 hafta Sarayburnu açıklarında bekletildikten sonra Şile açıklarında batırılması ve bir kişinin kurtulmasının öyküsü Türkiye’de ilk defa gösterilecek olan”Struma” filminde yer alıyor.

Yeni kurmaca filmlerden Toz Bezi, Abluka, Sarmaşık , Nefesim Kesilene Kadar, Rüzgarın Hatıraları filmleri de gösteriliyor olacak.  Muammer Özer’in Tarık Akan ve Hale Soygazi’nin oynadığı ”Bir Avuç Cennet” filmi, Yılmaz Güney’in ”Duvar” filmi ile Duvar filminin kamera arkası öyküsünün anlatıldığı ”Sürgün Türküleri” ve daha fazlası festival süresince gösterilecek.

10 Ekim Katliamı üzerine belgeseller, öldürüldükten sonra panzerde sürüklenen yönetmen Hacı Lokman’ın anısına ”Bark” filmi, “Çoban ateşlerinin yandığı yerde ‘KAVEL’de” belgeseli, kağıt toplama işçilerini, Rojava’yı, kadınları, Suriye’den gelen mültecileri, Karadeniz’de ve Cerattepe’de verilen mücadeleleri anlatan birçok belgesel de izleyicilerle buluşacak.

Festival programı için: iff.org.tr

11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı