KİTAP

“Bilge Mutfağım” kitabından asgari mutfak hijyen kuralları

‘Makarna, Lütfen!’ Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu’nun ilk kitabı “Bilge Mutfağım” Felibus Kitap’tan çıktı.

Makarna, Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu deneyimlerini bir kitapta topladı. Bir gıda mühendisi annenin mutfağından püf noktaları, kış hazırlıkları, tarifler alt başlığıyla çıkan kitap mutfağa giren herkesin ilgisini çekecek pratik bilgiler içeriyor.

Bayburtluoğlu; kitapta da yer verdiği mutfak hijyen kuralları hakkında şu bilgileri verdi:

Dikkat mutfağınız banyonuzdan kirli olabilir. Banyomuzun temizliğine çok dikkat ederiz ama kimi araştırmalar mutfak lavabolarının tuvalet klozetlerinden çok daha fazla zararlı bakteri içerebileceğini ortaya koyuyor.

Her gün yemek pişen bir mutfakta asgari hijyen kuralları şöyle olmalı:

– Bulaşıkları bekletmeyin kısa sürede yıkayın. Lavabo içerisinde gece bulaşık bırakmayın. Oldu da kaldı, sabah çamaşır suyu ile karışık deterjan ile temizleyin ve tüm lavaboyu boşalttıktan sonra güzelce silin.

– Bulaşık makinanızın filtresini en fazla iki üç haftada bir mutlaka temizleyin. Arada boş çalıştırın.

– Kesme tahtaları en çok çapraz bulaşma yaşanan yerlerdir. Çiğ et kestiğiniz kesme tahtasını yıkamadan üzerinde sebze doğramayın. Ya her gıda için başka renkte bir kesme tahtası kullanın ya da aralarda çok iyi yıkayın.

– Mutfak bezlerini ve süngerleri sıklıkla yıkayın ve değiştirin. Kötü koku varsa muhtemelen mikroplar da hâlâ oradadır.

– Çamaşır suyu kullanın ama abartmayın. Çok az miktarı bile yeterlidir. Eğer alerjiniz varsa piyasada çamaşır suyu etkili organik sertifikalı ürünler de var artık.

– Sirke dostunuzdur. Asitliği birçok mikrobu öldürür. Kokusundan rahatsız olursanız marketlerde artık kokusuz berrak sirkeler de bulunuyor.

– Plastik yani petrokimyasal hammaddelerden yapılan tüm mutfak gereçleri sıcak ve asitliğe karşı dayanıksızdır. Bu yüzden salçalı ve/ya yağlı yemeklerinizi sadece camda saklayın. Kapaklar plastik olabilir yeter ki yemeğe değmesin.

– Paslanmaz çelik ve cam mutfakta en büyük dostunuzdur. Emaye de kırık olmadığı sürece güvenle kullanılabilir. Bakır, pirinç gibi yumuşak metallerden yapılma mutfak gerekçeleri sadece sunum için o da yemeğe değmeden ya da kuru pasta, lokum gibi nispeten etkileşime girmeyecek gıdalar için kullanılabilir.

– Alüminyum folyoyu sadece soğuk sandviç, pikniğe giderken bıçak-çatal sarmak için kullanın. Sıcak ile temasında sorun olabilir, uzmanlar hala tartışıyorlar.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/yemek-kitaplari/bilge-mutfagim-bir-gida-muhendisi-annenin-mutfagindan-puf-noktalari-kis-hazirliklari-ve-tarifler-tugba-oztermiyeci-bayburtoglu/
Başa dön tuşu