KİTAP

Bob Dylan: ‘Yazdığım şarkıların edebiyat sayılabileceğini hiç düşünmedim.’

Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu seneki sahibi olan ABD’li şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan Stockholm’deki ödül törenine beklendiği gibi katılmadı, onun yerine hazırladığı konuşma okundu. Dylan, “Yazdığım şarkıların edebiyat sayılabileceğini hiç düşünmedim, bu ödülü almak benim için Ay’a çıkmakla aynı olasılıktaydı” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en prestijli bilim ve edebiyat ödülleri sayılan Nobel Ödülleri, önceki gün İsveç’in başkenti Stackholm’deki İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’ndeki törenle sahiplerine dağıtıldı. Bu seneki Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ancak daha önce bu törene katılmayacağını söyleyen ABD’li şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan, beklendiği gibi törene katılmadı. Törene Dylan adına rock şarkıcısı Patti Smith katıldı ve Dylan’ın bir şarkısını seslendirdi. Törenden bir gün önce Nobel ödülü sahiplerinin onuruna düzenlenen resepsiyonda ise Dylan’ın önceden hazırladığı kabul konuşmasını ABD’nin Stockholm Büyükelçisi Azita Raji okudu.

‘EMİNİM SHAKESPEARE’İN BİLE DÜŞÜNDÜĞÜ EN SON ŞEY EDEBİYATTI’

Dylan mesajında “Nobel ödülü alacağımı tahayyül bile edemezdim. Biri çıkıp da bana Nobel alacağıma dair en ufak bir şansım olduğunu söylese, bunun Ay’a ayak basma şansımla aynı olduğunu söylerdim. Yazdığım şarkı sözlerinin bugüne kadar edebi olup olmadığını hep kendime sormuşumdur. Öneğin Shakespeare örneğini ele alırsak; eminim o kendisini bir dramatist olarak görüyordu, yazdıklarını tiyatro sahnesi için yazıyordu.Ayrıca o da benim gibi eserlerini yazarken gündelik hayatın telaşından, sahnenin ve seçilen oyuncuların rollere uygun olup olmaması gibi endişeler nedeniyle yazdıklarının edebiyat sayılıp sayılamayacağı aklına gelen en son şey olmuştur eminim. Shakespeare gibi ben de hayatın sıradan meselelerini ele almakla meşgul oldum. ‘Bu şarkılara en iyi hangi müzisyenler gider? Doğru stüdyoda mı kayıt yapıyorum’ diye. Bir kez dahi kendime ‘Şarkılarım edebiyat mı?’ diye sormadım.  Yine de Nobel komitesine bu soruya harika bir yanıt bulmak için zaman harcadıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

‘BÜYÜK İSİMLERLE BİRLİKTE ANILDIĞIMA İNANAMIYORUM’

Dylan, mesajının devamında ise “Asla hayal edebileceğim ya da geldiğini görebileceğim bir şey değildi. Küçük yaşlarımdan bu yana Thomas Mann, Albert Camus ve Ernest Hemingway gibi büyük edebiyat devlerinin kitaplarını okudum. Ancak onlarla aynı kefeye konulduğumu görmek inanın ki kelimelerin kifayetsiz kaldığı andır” ifadelerini kullandı.

Diken’in aktardığı habere göre ise, meslektaşı Patti Smith, törende Dylan’ın ‘A Hard Rain’s A-Gonna Fall’ şarkısını seslendirdi. Şarkının bir bölümünde sözleri unutan Smith, son derece gergin olduğunu söyleyerek izleyicilerden özür diledi.

Daha fazla: https://tr.sputniknews.com/kultur/201612121026266997-bob-dylan-nobel-alma-olasiligi/

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı