KİTAP

Deprem Ve Yapı

Depremlerde esas sorunsalın, yapıların durumuyla ilintili olduğunun altını çizen Deprem ve Yapı; dayanım, yapı davranımı gibi konularda bilgi sunuyor.
Deprem ve depreme dayanıklı yapı konusunda uzman inşaat mühendisi Nejat Bayülke’nin engin deneyimleriyle oluşturulmuş, güçlü bir görsel arşiv, konunun tüm ayrıntılarını örneklerle anlatıyor.

‘Yapı için deprem nedir? Yapı depremde nasıl davranır (hasar olur)? Yapıda deprem dayanımı sağlayan özellikler nelerdir? Mevcut yapının deprem dayanımı nasıl belirlenir? Mevcut yapı depreme karşı nasıl güçlendirilir?’ sorularının yanıtlarını, yaşanmış örneklerle açıklayan Nejat Bayülke, deprem konusunda bilinen ve bilinmeyenlerin aslında ne olduğunu anlatıyor.

Kitapta doğrudan deprem nedir, fay nedir; deprem dalgaları, Türkiye’nin deprem bölgeleri vb. konularını işleyen bölümler yok. Konuya; yapının depremde dayanması gereken yer hareketleri ve deprem kuvvetleri, yapı deprem davranışı ve dayanımı vb. biçiminde depremin yapıları etkileyen özelliklerinden başlayarak giriliyor.

Deprem Ve Yapı

Nejat Bayülke Kimdir?

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünde 1969 yılında Lisans ve 1971 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Japonya – Tokyo’da Uluslararası Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Enstitüsünde depremde hasar gören yapıların güçlendirilmesi eğitimi, Deprem Mühendisliği Eğitimi ve Taşkent’te Unesco Deprem Mühendisliği eğitimleri aldı. 1970 – 2003 yıllarında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Deprem Araştırma Dairesinde çalıştı. 2003 yılında Deprem Mühendisliği Şube Müdürlüğünden emekli oldu. 1970 yılından beri Türkiye’de olan bütün büyük depremleri yerinde inceledi. Depreme dayanıklı betonarme yapılar, yığma yapılar, yapıların deprem davranışları konusunda makale, rapor yayınladı, bildiri sundu. Halen özel sektörde yapıların deprem analizi, güçlendirme projeleri hazırlama, deprem hesabı için sonlu elemanlarla yapı modelleme işlerinde çalışmaktadır.

Stresle Mücadele Etmek için 10 Altın Öneri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu