HEYKELSANATTAN

Doğadan Sanata: “Rekreasyon Ağaç Heykel Sergisi”

Doğada yokoluşunu bekleyen ağaç parçaları yüzlerce yıllık serüvenlerinden sonra Orman Yüksek Mühendisi İsmet Yücel tarafından hayata geri döndürülerek birer sanat eserine dönüştürüldü.
Bu eserler şimdi ‘Doğadan Sanata’ başlıklı sergi ile Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

‘Doğadan Sanata’ ve ‘En Büyük Sanatçı Doğadır’ başlıklı sergide, doğanın kendi sistemi içinde oluşturduğu toprak üstünde ve altında büyüyen, gelişen ağaç ve ağaçcıkların kök ve gövdelerinden meydana gelen doğal süreç içerisinde cansız hale gelerek yok olmaya başlamış olan objelere İsmet Yücel‘in doğal yapısını bozmadan ufak çaplı müdahalelerle oluşturduğu işler sergileniyor.

Orman Yüksek Mühendisi İsmet Yücel, 39 yıllık meslek hayatı boyunca görev yaptığı yörelerde, ormancılık faaliyetleri dışında bir sanatçı ruhu ile hobi olarak doğada kimsenin dikkatini çekmeyen objeleri keşfederek topladı ve bu objeleri ufak çaplı müdahalelerle onları anlaşılır, görünür ve sunulur hale getirdi. Koleksiyonda bazı parçalar 50 yıllık iken bazı eserlerin 1000 yaşlarına yakın olması dikkat çekiyor.

Yücel ağaç parçalarını heykele dönüştürme hikâyesini şöyle anlatıyor : “Bir gün dere kenarından giderken derenin içinde pembe pantere benzeyen bir objeyi gördüm. Sanki bana batıyorum beni kurtar dedi. Gittim onu aldım. Dalları, çamurlarını temizledim ve bir kaideye koydum. Ve ona ‘ilk adım’ adını verdim. Sonra çalıştığım yörelerde etrafıma o gözle bakmaya başladım. 39 yıllık çalışmam içerisinde doğada bulduğum objeleri seçerek, bunlara ufak temizlik yaparak görünür ve sunulur hale getiriyorum”

Ayrıca doğada canlı ve cansız her varlığın mutlaka bir değeri ve anlamı olduğunu belirten Yücel; doğa ile dost olmanın yolunun, doğanın ve kültürün korunması, geliştirilmesinden geçtiğini ve gelecek nesillere bırakılması gerekliliğine inanarak çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Sergiyi, 5 Ekim – 11 Ekim 2019 tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı