SANATTAN

İtalyan filmleri İstanbul’da

En yeni İtalyan filmleri İstanbul’da

29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Beyoğlu CineMajestik’te düzenlenecek İtalyan Sinemasıyla Randevu etkinliğinde en yeni İtalyan filmlerinden bir seçki seyirciyle buluşacak. 7 filmlik seçkide Asia Argento’nun son filmi ‘Beni Anla’ ve Ferzan Özpetek’in ‘Serseri Mayınlar’ filmiyle tanınan Barbara De Matteis’in oynadığı ‘Tanrının Merhameti’ de var.

Sinemaseverler en yeni İtalyan filmleriyle İstanbul ’da buluşuyor. Beş senedir İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve Istituto Luce Cinecittà tarafından İtalya Büyükelçiliği ve İstanbul İtalya Başkonsolosluğu destekleriyle düzenlenen İtalyan Sinemasıyla Randevu, bu yıl 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki CineMajestik’te… Bu yıl da sinema eleştirmeni Maurizio Di Rienzo tarafından oluşturulmuş en yeni İtalyan filmlerinden bir seçkinin gösterileceği etkinliğin 28 Kasım’daki açılışı, Türkiye ’de ilk kez gösterilecek Edoardo Winspeare’in yönettiği ‘Tanrının Merhameti’ filmiyle yapılacak. Açılışa Ferzan Özpetek’in ‘Serseri Mayınlar’yla çıkış yapan filmin oyuncularından Barbara De Matteis de katılacak.

TANRININ MERHAMETİ

Hem konusunun aktüelliği hem de dramatik yapısıyla İtalya’da yılın en çok konuşulan filmleri arasında yer alan “Tanrının Merhameti”, küresel ekonominin her şeyi değiştiren gücüyle karşı karşıya gelen, ait oldukları ev ve toprağa son derece bağlı dört kadının ekonomik krize karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Edoardo Winspeare’in yönettiği filmin başrolünde Ferzan Özpetek’in ‘Serseri Mayınlar’ filmiyle çıkış yapan Barbara De Matteis yer alıyor. Film 2014 Berlinale’de Panorama bölümünde gösterilmişti.

BENİ ANLA

Asia Argento’nun merakla beklenen filmi ‘Beni Anla’, Cannes, Tokyo, Abu Dhabi ve New York sonrasında nihayet İstanbul’da. Duygusallığı, tutkuyu, göz ardı edilmiş bir çocukluğu ele alan film, annesi ile babası arasındaki mücadelede itilip kakılmış 9 yaşındaki Aria’nın hikayesini anlatıyor. Bencil ebeveylar rolünda ise uluslararası sinema dünyasından iki ünlü isim: Charlotte Gainsbourg ve Gabriel Garko yer alıyor. Türkiye’de gösterim hakları Mars Film tarafından alınan film, önümüzdeki aylarda gösterime de girecek.

MAFYA SADECE YAZIN ÖLDÜRÜR
İtalyan Senatosu Başkanı Pietro Grasso tarafından bugüne kadar yapılmış en iyi İtalyan filmi olarak nitelendirilen ‘Mafya Sadece Yazın Öldürür’, 2014 yılı David di Donatello ödüllerinden Altın Küre’ye kadar pek çok festival ve organizasyondan ödülle döndü. İtalyan TV’sinin ünlü sunucusu, yönetmen, yazar ve oyuncu Pif’in (Pierfrancesco Diliberto) ilk uzun metrajlı filmi. Film bir mafia üyesinin belediye başkanı olarak seçildiği gün doğan bir çocuğun duygusal ve medeni eğitimini kahramanımızın gerçekçi bir fenomen olarak mafya ile ilgilenme konusundaki inadını aktarmakta. Türkiye’de gösterim hakları Sinema TV tarafından alınan film, yakında SinemaTV kanalında gösterilecek.

BİR ALTIN ÇOCUK

İtalyan sinemasının usta yönetmenlerinden, efsanevi yönetmen Pasolini’nin ortak senaristliğini yapmış ve filmografisinde sayısız eser bulunan Pupi Avati’nin son filmi. Usta yönetmen bu son filminde baba oğul arasındaki iletişimsizlikte dibe vurmayı anlatıyor. Sharon Stone ve Cristiana Capotondi’nin varlıklarıyla daha da bir değer kazanan filmde tüm hikaye başrol oyuncusu Riccardo Scamarcio üzerine kurulmuş. Dramatik ve beklenmedik sonuçlar bize duyguların gerçek çekirdeğini korumanın hiç de kolay bir iş olmadığını altın çoçuk tarafından ödenecek bedelin çok ağır olduğunu bize söylemekte.

İSTEDİĞİM ZAMAN BIRAKIRIM

Son yıllarda TV dizileriyle de ünlü olan Sydney Sibilia’nın yönettiği sıradışı drama “İstediğim Zaman Bırakırım”, üniversiteden atılan 36 yaşındaki dahi araştımacı ve bilgisayar kurdu Pietro Zinni’nin o güne kadar kurulmamış, eşsiz bir suç çetesi oluşturmak için eski meslektaşlarına ulaşmasını konu alıyor.

YOKLUK
Nicolò Massazza ve Iacopo Bedogni’den oluşan MASBEDO ikilisinin filmi ‘Yokluk’, Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapılmıştı. ‘Eksiklik’ teması üzerine altı kadın karakterle sunulan sesiz bir doğaya gömülmüş dört çeşitleme. Çağdaş sanatçı olarak tanınan MASBEDO’nun video işleriyle önemli festival ve bienallere katılmıştı. Eserleri Avrupa’da çok önemli kamu ve özel koleksiyonlarda yer almakta.

HAİNLİK
Bonifacio Angius’un filmi şahıslara değil de içinde yaşadıkları dünyaya ait vahşet duygusunu ele alan bir yapım. Film insanı normal duygular beslemeye iten işsizlik ve adam kayırmanın yaygın olduğu Sardunya’da küçük bir yerdeki hayatı anlatıyor. Film Locarno 2014 yarışma bölümünde yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı