SANATTANTİYATRO

Karantinada Tiyatro Provaları Belgesele Dönüştü

Ortaçağ’daki veba salgınını anlatan Decameron oyununa hazırlanan 3 tiyatro öğrencisinin provaları belgesele konu oldu.
Yapımcılığını Onur Başer’in, yönetmenliğini Rıdvan Karaman’ın yaptığı Coronameron Belgeseli, uluslararası festivallere katılmaya hazırlanıyor. 

COVID-19 pandemisi sırasında evlerine kapanan 3 tiyatro öğrencisinin gündelik hayatlarını cep telefonlarıyla kayıt altına almasını konu edinen belgesel çekildi. Yapımcılığını Onur Başer’in, yönetmenliğini Rıdvan Karaman’ın yaptığı Coronameron Belgeseli, Orta Çağ’daki veba salgınını anlatan Decameron’dan sahneleştirilen bir oyunu, hocalarıyla internet üzerinden bir araya gelerek prova eden öğrencilerin evleri sahneye, hayatları oyuna dönüşmesini anlatıyor. Rıdvan Karaman’ın ikinci uzun metraj belgeseli olan Coronameron’un çok yakında ulusa ve uluslararası festivallere katılması planlanıyor.

Genco Erkal’ın Hayatı Belgesel Oluyor

Orta Çağ’daki Veba Salgınını Anlatan Decameron Adlı Kitaptan Uyarlandı

Karaman, belgesel fikrinin, koronavirüs salgınının tüm dünyada etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte ortaya çıktığını aktarıyor. Salgının gündelik hayat ve insan psikolojisi üzerindeki etkileriyle ilgilenen Karaman, belgeselin konusunu şöyle anlatıyor: “Belgeselde hayatlarına tanıklık ettiğimiz üç kişi, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nün 2020 yılında mezuniyet aşamasında olan oyunculuk öğrencileri. Öğrenciler, eve kapandıkları süreçte bir taraftan gündelik hayatlarını kayıt altına alırken, diğer taraftan okuldaki oyunculuk hocalarıyla internet üzerinden bir araya gelerek bir oyun çalışıyorlar. Belgeselde prova sürecini ve sahnelenişini gördüğümüz oyun, 14. yüzyılda İtalyan yazar Giovanni Boccaccio tarafından yazılan ve Orta Çağ’daki veba salgınını anlatan Decameron adlı kitaptan uyarlandı. Belgesel, bir yandan koronavirüs salgınıyla veba salgını arasında kurduğu bağ üzerinden geçmişle şimdinin, diğer yandan ise sürmekte olan gündelik hayat ve çalışılan tiyatro oyunu arasındaki bağ üzerinden kurgu ve gerçeğin örtüşmesi üzerine bir yaklaşıma sahip. Kurgu ve gerçek arasındaki ayrım giderek silikleşerek, hayat ve oyun yeni bir gerçeklikte birleşiyor.”

Karaman, bu belgesel sayesinde hayat-oyun ilişkisini farklı bir açıdan ele alma fırsatı bulduğunu ifade ederek, “Bu yıl ulusal ve uluslararası pek çok film festivalinde yarışmayı planladıklarını dile getireceğiz” diyor.

https://youtu.be/TOswWHvTEg8

Ekip Bir Araya Gelmedi

Coronemeron Belgeseli’nin çekimleri, 2020 yılının Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirildi. Herkesin kendi cep telefonuyla çekim yaptığı süreçte, belirli aralıklarla internet üzerinden bir araya gelen ekip, belgeselde yer alan tiyatro oyununun provaları ve sahnelemesi yapıldı. Çekim sürecinde, görüntülerin aktarılacağı diskleri vermek ve almak haricinde belgesel ekibi ve belgeselde yer alan kişiler hiç bir araya gelmedi. İletişim yazışarak, telefonda konuşarak ya da görüntülü görüşmeler üzerinden sağlandı. 100 saati gündelik hayat, 10 saati oyun provası olmak üzere toplamda 110 saatten fazla ham görüntü kaydedildi ve belgesel yaklaşık 8 ay süren kurgu sürecinin ardından tamamlandı.

İstanbul Tiyatro Festivali, Yeni Proje Başvurularını Bekliyor

KÜNYE

Yağmur Ilgım Öztekin
İpek Sarılar
Berkay Erinç

Yönetmen: Rıdvan Karaman
Yapımcı: Onur Başer
Oyun Yönetmeni: Kadir Çevik
Konsept: Oktay Yıldırım
Süpervizör: Özgür Kızılkaya
Müzik: Yunus Dişkaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu