SANATTAN

MONA LISA’nın Sırrı Çözüldü mü?

Mona Lisa’nın altından iki kadın daha çıktı!

Rönesans döneminin efsanevi ustası Leonardo da Vinci’nin “Mona Lisa” eserinin altında iki kadın portresi bulundu.

BBC’nin haberine göre, Fransız optik mühendisi Pascal Cotte, yaklaşık 10 yıldır reflektif ışık tekniği kullanarak incelediği Mona Lisa’nın yağlıboya katmanının altında başka bir portreyle bir de taslak bulduğunu söyledi. Lumiere Teknoloji’nin kurucularından Cotte, Mona Lisa’nın altındaki resimde, oturur vaziyette, yan tarafa doğru bakan farklı bir kadının portresinin yer aldığını belirterek, “Bu resimdeki kadın gülümsemiyor. Kesinlikle başka bir kadın” dedi.

Bu portrenin altında da bir taslak çizim bulunduğunu dile getiren Cotte, “Daha yakın plandan çalışılan taslakta büyük bir burnu, ince dudakları ve kaba elleri olan bir kadın görülüyor” diye konuştu.

Pascal Cotte
10 yıldan fazla bir süre Mona Lisa tablosu üzerine çalışan Pascal Cotte

TABLOYU SOĞAN GİBİ KATMANLARA AYIRIYOR

Louvre Müzesi’nde sergilenen tabloyu 2004’ten bu yana inceleyen Cotte, Katman Ayrıntılandırma Yöntemi (LAM) adlı bir teknik geliştirmişti. Tablo üzerine “bir dizi yoğun ışık verilerek” uygulanan yöntemde, kamera yardımıyla ışıkların yansımaları ölçülüyor ve resmin katmanları arasında neler olduğu ortaya çıkarılıyor.

Cotte, “Bu yöntemle, tıpkı bir soğan gibi katmanlara ayırdığımız tablonun, yapılışındaki tüm aşamaları görebiliyoruz” ifadesini kullandı.

Oxford Üniversitesi’nden emekli Sanat Tarihi Profesörü Martin Kemp ise, Cotte’nin teorisine katılmıyor.

“Cotte’nin bulduğu görüntüler Leonardo’nun ne düşündüğünü göstermek açısından dahiyane. Ama bir resmin tablonun altında saklandığı fikri savunulamaz. Ben bunların farklı portreleri temsil eden gizli aşamalar olduğunu düşünmüyorum. Bu daha çok süregelen evrimsel bir süreç. Mona Lisa’nın Lisa olduğuna inanıyorum” diyor Kemp.

KUMAŞ TÜCCARININ GENÇ EŞİ LISA

İtalya’da 1452-1519 yılları arasında yaşayan Leonardo da Vinci, aynı zamanda mimarlık, mühendislik, matematik, anatomi ve müzik alanlarında da eserlere ve buluşlara imza atmıştı. Da Vinci’nin başyapıtı sayılan “Mona Lisa”, tüm dünyada en çok tanınan birkaç eserden biri olarak kabul ediliyor. Rönesans döneminin büyük ustasının Mona Lisa’yı resmetmeye 1503’te başladığı düşünülüyor.

Tahta pano üzerine boyanan ve 1517’de tamamlanan Mona Lisa’nın Floransa yakınlarındaki Greve in Chianti kasabasında yaşayan kumaş tüccarı Francesco Bartholomeo Giocondo’nun genç eşi Lisa’nın portresi olduğu düşünülüyor.

Gizemli gülümsemesiyle milyonlarca kişinin hayranlığını kazanan Mona Lisa, daha önce de çeşitli kızıl ötesi ışıklar ve çoklu tayf analizi gibi bilimsel yöntemlerle incelenmişti.

Mona Lisa ile ilgili eşsiz sunuma da buradan bakabilirsiniz:
http://www.kitaptansanattan.com/resim/mona-lisa-hic-anlatilmamisti/

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı