KİTAP

Sanatın Türkiye’deki Ahvali Kitap Oldu

Sekiz sanat insanının katkılarıyla Cumhuriyet döneminden günümüze kadar sanatın içler acısı halini sade bir dille anlatan eleştiri kitabı “Sanatta Geldiğimiz Son Nokta!” Dorlion & İnsancıl kitaptan yayınlandı.

Müzisyen ve etkinlik koordinatörü Hasan Aldemir tarafından kaleme alınan kitapta gerçek hikayelerin yanı sıra, tiyatro oyuncusu Orhan Aydın, söz yazarı ve yorumcu Yasemin Göksu, klasik gitarist Murat İşbilen, heykeltıraş Yarkın Biçer, ressam Işık Çuhacıoğlu, Ankara Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hakan Güven, senarist-yönetmen Sezgin Cengiz, kültür ataşesi Ayşe Sipahioğlu ve kültür müdürü Özlem Eryiğit‘in düşünce ve yaşadıkları da yer alıyor.

Sanatın Türkiye tarihinde yaşanan sosyal, siyasal, ekonomik ve sosyolojik değişimlerden nasıl etkilendiğini çarpıcı bir kronoloji ile dile getiren kitabın içerik özeti ise şu şekilde yayınlandı:

“Yeni dünya düzeni!
Küreselleşen dünya!
Elit sanat!
Sanat Seviciler!
Ve daha bir sürü safsata…

Anadolu’nun kadim kültürleri yok olmakta! Sanat eserlerinin yerini popülist ürünler almakta.
Sırtımızı tarihimize, antik mirasımıza, dillerimize, geleneklerimize, kültürümüze, sanatımıza, zanaatımıza dayamak yerine her geçen gün birer birer terk ediyoruz elimizdeki değerleri moda olana tercih ediyor, muhafaza edemiyoruz.
Geçmiş ile gelecek arasında köprüler kuramayıp, ileriki nesillere yol gösterecek iyilikler güzellikler bırakmakla ilgilenmiyoruz artık.
Bu kitapta ülkemizde var olma savaşı veren sanatın serüvenini, nereden nereye geldiğini, nereye doğru gittiğini, tarihsel süreci okura fikir verebilecek bir şekilde kendi bakış açımızla aktarmaya çalıştık.
Artık sanat ile eğlence sektörünün birbirine karıştırıldığı ve zaten kültürün, sanatın hiçbir devirde hak ettiği değeri görmediği bir coğrafyada nedenleri ve sonuçları ortaya koymaya gayret gösterdik. Yetmedi, kendimin ve değerli sanat insanlarının deneyimlerini ve başımızdan geçen acı ama gerçek hikayeleri de kitabın sonuna ekledik. Merak edip hangi noktadayız diye soran olursa,
İşte size, Sanatta geldiğimiz Son Nokta!”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı