KİTAP

Selçuk Altun’un Kitap İçin Serisi Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nda

Selçuk Altun’un 2004 yılında Cumhuriyet Kitap için hazırlamaya başladığı ve her 1.000 maddenin birer cilt oluşturduğu “kaleydoskopik” Kitap İçin denemelerinin 5 cildi birden Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nda okurla buluştu. 

Yayımlanmaya başladıktan sonra kısa süre içinde kendi tiryakilerini oluşturan ve 2024’te 20. yılını kutlayan denemeler, hayatını kitap okumaya, okuduklarını paylaşmaya adamış bir yazarın dünyasını tüm boyutlarıyla yansıtırken kitap okumaya özendirmeye de devam ediyor.

Serinin beşinci kitabı, Türk edebiyatının en saygın ödüllerinden 2022 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Romanları 17 dile çevrilen Altun’un yapıtları özellikle ABD ve İngiltere’de ses getirdi. 2024’te Londra’da düzenlenen Avrupa’nın en önemli edebiyat etkinliklerinden Avrupalı Yazarlar Festivali’nde Türkiye’yi Selçuk Altun temsil etti.

“‘Ben okumaya başlayınca edebiyat, sanat, resim, müzik dünyasında bir gezintiye çıktım… Günümüz okurunun tezcanlılığına, meşrebine, hızına uygun bir kitap’. Leylâ Erbil’inAltun için söylediğine ben de katılıyorum: ‘Yazılarını okudukça ne kadar az şey bildiğimi fark ediyorum.’”
– Doğan Hızlan

“Kitap İçin-2 bir bilgi dağarcığı. Ansiklopedik bunaltı üzerine kurulu değil; Selçuk Altun’un kıvrak, ama oryantalizme ödün vermeyen diliyle akıcı-akışkan/çatıştıklarına yapışkan, bir sayılmazsa da iki oturmada bitirilebilecek bir tünlük. Günlük diyemiyorum, çünkü gece havası, serinliği pek yok. Çalışkan bir aklın, haşarı bir estetin, muzip bir çekingenin, kurnaz bir seyyahın ürünü.”
– k.İskender

Soğuk Duş Almanın Faydaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu