SANATTAN

YAVAŞ YAVAŞ sanatla YAŞAMA DÖNER GİBİ!

Küratörlüğünü Sinan Eren Erk’in yaptığı 19 genç sanatçının eserlerinden oluşan ‘Yavaş Yavaş Yaşama Döner Gibi’ başlıklı sergi UPSD(Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) Sanat Galerisi’nde açıldı.

Dünya Sanat Günü etkinlikleri içerisinde yer alan, genç sanatçılara destek olmak ve alan açmak amacıyla düzenlenen ‘Yavaş Yavaş Yaşama Döner Gibi’ sergisi, UPSD Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi, sanatı, insanı, doğayı ve dünyayı farklı ve genç sanatçıların gözünden izleyiciye sunmayı amaçlıyor.

Serginin küratörü Sinan Eren Erk sergi ile ilgili şunları söyledi: ‘Serginin küratoryal çerçevesi 18. yüzyılın ve müzik tarihinin en önemli isimlerinden olan Beethoven’a dayanıyor. Beethoven duyma yetisinin neredeyse olmaması nedeniyle, aklında kurguladığı müziği, notalardan, yazıdan oluşan sembollerin bütününden meydana gelen bir dil ile kaydetmiştir. Fakat yakın zamanda yapılan bir araştırmada Beethoven’ın metronom cihazının bozuk olma ihtimalinin çok yüksek olduğu sonucuna varıldı. Bu durum, duyular ile duygular arasındaki bağın, kimi zaman bir dahinin bile kontrolünde olamayacağının somut örneği oldu. Bu da sanatın kendini var etme sürecinin sonsuz olasılıklı ve asla tam olarak gerçekleşmeyecek olduğunun bir başka kanıtıdır. Serginin temeli de sanatın hiçbir sınıra sığamadığı ve yaşamın her defasında yepyeni bir biçimde ortaya çıkacağı gerçeğine dayanıyor. Sergideki tüm sanatçılar kendi evrenlerinin, sergi alanına açılan kapılarını aralık bırakarak, izleyiciyi mekanı yaşam, insan, sonsuzluk ve kaostan oluşan bir döngüde sessizce bekliyorlar.’


UPSD Galeri’de açılan sergiye ev sahibi olarak Bedri Baykam’ın yanısıra, dünyaca ünlü sanat yazarı Edward Lucie Smith de katıldı. Smith yaptığı kısa konuşmada genç sanatçıların eserlerini beğendiğini ve yeteneklerinin özellikle sanatın iyi olduğu ülkelerden geri olmadığını belirtti.

Genç sanatçıların varoluşu sorguladığı ve yaşama yeniden dönüşe hazırladığı eserlerinden oluşan bu sergiyi 19 Mayıs 2018 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Sergiye katılan sanatçılar:
Gülden Ataman, Melis Coşkun Başay, Enes Erduğan, Buse Kızılırmak, Zafer Malkoç, Aslıhan Mumcu, Serdar Oruç, Emrah Önal, Mustafa Sönmez, Selin Yağmur Sönmez, İpek Şenel, Nagehan Tabak, Merve Turan, Nülüfer Üstüner, Berkay Yaşar, Aras Yazıcı, Merve Yılmaz, Mahpeyker Yönsel, İbrahim Yüzlü

UPSD Sanat Galerisi
Maçka Demokrasi Parkı, Şişli Evlendirme Dairesi yanı
Şişli-İstanbul

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı