KİTAP

Akif Manaf’tan “Aydınlanma Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?”

73 eserin dünyaca ünlü yazarı Akif Manaf’ın, Covid-19 günlerinde okurlar tarafından merakla beklenen yeni kitabı “Aydınlanma Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?” raflardaki yerini aldı.

Kitapları 73 dile çevrilen, tüm dünyada büyük bir okur kitlesi tarafından gün geçtikçe daha da yakından takip edilen Akif Manaf, bu kitapta aydınlanma konusunu tüm detaylarıyla, kapsamlı bir biçimde ele alıyor. A.Z. Yayıncılık‘tan çıkan kitap, hem derin teorik bilgilere hem de çok boyutlu pratik deneyimlere dayanıyor.

“İnsan hayatının anlamı gerçeği bulmaktır” diyen Manaf, eserde aydınlanma üzerine önemli tespitler yapıyor ve şunları söylüyor:

Aydınlanma bir şimşek gibi çakar ve insanın iç dünyasını aydınlatır, sonra da bilgelik yağmuru yağar ve insanın içinden bilgelik selleri akar. Bu yağmur insanın iç dünyasının topraklarını verimli hale getirir.

Aydınlanma formülü şudur: Zekâ + İrade + Cesaret + Gerçek = Aydınlanma. Yani bir insanın zekâsı uyanınca iradesini devreye sokar, gerçeği bulma cesareti gösterir ve gerçeği bulunca aydınlanır.

Karanlıkta el yordamıyla yolunu bulmaya çalışan insanın cehaletten kurtulup karanlıktan aydınlığa çıkmasıdır aydınlanma. Başka bir deyişle aydınlanma karanlıktan kurtulup cehaletten özgürleşmektir.

Aydınlanma yalnızca gerçeği bilmeye cesaret eden insanın başına gelmektedir. Bu nedenle aydınlanma korkakların değil, cesurların işidir. İşte aydınlanmanın sloganı budur: “Gerçeği bilecek kadar cesur ol!”

Aydınlanma kendini anlamakla başlar, başkalarını ve evreni anlamakla devam eder. Aydınlanma bir merdivendir. Aydınlanma merdiveninin ilk basamağı kim olduğunu bilmektir. İkinci basamağı başkalarını, üçüncü basamağı ise evreni keşfetmektir.

Aydınlanma tek bir “dağdır” ve bu dağa çıkan pek çok patika vardır. Herkes bu aydınlanma dağına kendi patikasından çıkar. Fakat aydınlanma dağının zirvesinde bütün patikalar birleşir çünkü aydınlanma zirvesine varan herkes mutlak gerçeğin tek olduğunu kavrar.

Kitaptan Başlıklar

Aydınlanma nedir?
Aydınlanma yolu nedir?
Aydınlanma metodolojisi nedir?
Aydınlanma düsturu nedir?
Aydınlanma yolculuğu nedir?
Aydınlanma psikolojisi nedir?
Aydınlanma şifresi nedir?
Aydınlanma zirvesi nedir?
Aydınlanma stratejisi nedir?
Aydınlanma dürtüsü nedir?
Aydınlanma paradoksu nedir?

Günümüzün en sıra dışı yazarlarından olan ve kişisel gelişim okurlarının yakından takip ettiği Manaf, kitaplarında farkındalığı arttıran keskin analizler ile öne çıkıyor. Yaratıcılık, Aşk, Zekâ, Başarı, Mutluluk, Değişim, İnsan, Devrim, Hırs, Şöhret, Siyaset, Ahlak, Merhamet gibi insana dair hemen her konuda 73 eseri bulunan yazar, sade ve akıcı bir anlatımla her kesime hitap ediyor.

“Aydınlanma Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?” kitabı, pandemi nedeniyle herkesin ağırlıkla evlerinde olduğu bu dönemde keyifle okunabilecek bir başucu kitabı.

Etiketler

6 Yorum

  1. Çok üretken bir yazar. Bu kitabı da merak ettim. Okumak isterim..

  2. Çok etkilendim gerçekten …HEmen alıp okumaya başlayacağım.Tesekkurler

  3. Bos bos laflar yerine somut uretime yonelirsek tekamulde daha hizla yol aliriz kanimca. Ayrica yazar tanitimi eksik olmus.

  4. Aydınlanma konusunda bir kitap okumaktaydım, bu haber şahane oldu, mutlaka okuyacağım….Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı