KİTAP

Alova’nın Yeni Kitabı Çıktı!

Türk şiirinin yaşayan en önemli isimlerinden Erdal Alova Antik Çağ Anadolusu’nun insan manzaralarını “Birinci Çoğul Şarkı” adlı kitabında şiirle deşifre ediyor.

Alova, Birinci Çoğul Şarkı’da, Kibele’den Mithras’a, Anadolu gizemlerinin etkili olduğu bir coğrafyada yaşanan gizli tarihi, resmi tarih karşısında ortaya çıkararak, özel adların ve tarihlerin yer almadığı bir karşı tarih yaratıyor.

Okurun, tarihsel önyargılardan ve resmi bilgilerden uzak bir düzlemde Anadolu uygarlıklarını farklı bir bakış açısından göreceği ve tanıyacağı kitap, “Bâkıya, şiir değildir, bu bir akarsudur.” epigrafıyla Türkçenin engin denizine açılıyor.

Erdal Alova
Erdal Alova

Erdal Alova kimdir?

Ankara’da 1952 yılında doğan Alova, Eskişehir Dumlupınar İlkokulu’nda başladığı öğrenim hayatına ODTÜ Mühendislik Bölümü’nde devam etti. İlk şiiri “Issız Gül” adıyla Yeni Dergi’de yayımlanan şairin 1973-1980 yılları arasında yazdığı şiirleri En Son Çıkan Şarkılar adı altında okuyuculara sunuldu. Bu kitabının ardından Giz Dökümü ve Bitik Kent’i okuyucularıyla buluşturan Alova, Bitik Kent ile 1996 Cemal Süreya Şiir Ödülü’nü kazandı. Şairin Federico Garcia Lorca, Konstantinos Kavafis (Barış Pirhasan ile), Pablo Neruda, Z. Herbert, Guillevic ve Catullus’tan (Çiğdem Dürüşken ile) yaptığı çeviriler kitap olarak yayımlandı.

Bu kitaba buradan ulaşabilirsiniz:
http://kitapdevrimi.com/birinci-cogul-sarki-alova-0003511

(http://www.yenicikanlar.com.tr/)

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı